Kolejna aktorska nagroda dla Wojciecha Kowalskiego

Częstochowianin powrócił z nagrodą za osobowość aktorską z Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju. To jedna z najważniejszych imprez środowiska teatru niezależnego w Polsce. Jej jury nagrodziło Wojciecha Kowalskiego już trzeci raz.

Podczas 41. Biesiady Teatralnej Wojciecha Kowalskiego nagrodzono główną nagrodą w kategorii indywidualnej – „Złotą Misą Borowiny” za osobowość aktorską w przedstawieniu „Uwolnić słowa – miłość”. Współautorem sukcesu jest towarzyszący Wojtkowi na scenie i oprawiający w ostatnich latach jego spektakle muzycznie Michał Pilarski.

To już trzecie trofeum, które częstochowski aktor zdobył podczas tych konfrontacji teatralnych – dwa lata temu „Złotą Misę Borowiny” otrzymał za spektakl „Homo Sovieticus”, a wcześniej za monodram „3xTak/Rudnicki”.

Wojciecha Kowalskiego nie trzeba przedstawiać osobom interesującym się częstochowską kulturą, zwłaszcza wielbicielkom i wielbicielom niezależnych poczynań teatralnych. Aktor, happener, instruktor teatralny, animator kultury, dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu „42-200 Monodram”, już w latach 90. występował w Teatrze WiFiFi, stworzonym przez adeptów polonistyki w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Jest laureatem wielu festiwali i przeglądów teatralnych w całym kraju – m.in. dwukrotnie otrzymał Nagrodę im. Maxa Szoca na festiwalu Fama, a za rolę w „Saxofoniście” Teatru From Poland zdobył łącznie kilkanaście nagród. Pociągał go nie tylko teatr – jako saksofonista był m.in. członkiem zespołu Habakuk.

10 lat temu przypadła mu Nagroda Miasta Częstochowy za całokształt pracy twórczej w dziedzinie teatru. Dzięki spektaklowi „Uwolnić słowa – miłość” – docenionym teraz w Horyńcu-Zdroju – Wojciech Kowalski jesienią zeszłego roku został jednym z laureatów pierwszej edycji Nagrody Teatralnej Prezydenta Miasta Częstochowy.

Ppod egidą Miejskiego Domu Kultury Wojciech Kowalski od kilku lat przeprowadza filmowe wywiady z twórczyniami i twórcami częstochowskiej kultury (można je obejrzeć na kanale MDK-u w serwisie YouTube). Był też opiekunem cyklu spektakli pod hasłem „Alternatywa między ścianami” w ramach plenerowego cyklu kulturalnego „Aleje – tu się dzieje!”.        

***
Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju jest jedną z najstarszych imprez środowiska teatru off-owego i amatorskiego w Polsce. Jej pierwsza edycja odbyła się w 1976 roku. Organizatorami przedsięwzięcia są Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju. Biesiada – początkowo mająca na celu promocję tylko lokalnych twórców – szybko awansowała do rangi ogólnopolskiego spotkania nieprofesjonalnych zespołów małych form: teatrów dramatycznych, kabaretów, teatrów wizji, ruchu, poezji czy jednego aktora. W jury zasiadają znani aktorzy, reżyserzy i krytycy – w dotychczasowych edycjach byli to m.in. Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska czy Kazimierz Kaczor. Zespoły rywalizują o „Złoty Róg Myśliwski Króla Jana” i „Złotą Misę Borowiny”. Nazwa pierwszej nagrody nawiązuje do wizyt Jana III Sobieskiego w tamtejszej okolicy, a drugiej – do uzdrowiskowego charakteru miejscowości. Oprócz spektakli konkursowych co roku można tam obejrzeć przedstawienie gościa specjalnego – uznanej i utytułowanej osobowości teatralnej sceny.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa