Ranking miast dla młodych

Fundacja Schumana opublikowała Ranking Europolis dotyczący miast dla młodych. Zbadano w nim atrakcyjność 66 polskich miast dla ich młodych mieszkańców. Jak się okazuje, Częstochowa znalazła się na piętnastym miejscu rankingu.

W świetle postępującego starzenia się demograficznego Polski i Europy oraz pogarszających się prognoz dotyczących stanu środo-wiska i klimatu to postawy i możliwości młodych za-decydują o przyszłości społeczeństw.

W skali lokalnej zależność między rozwojem a wiekiem populacji jest jeszcze bardziej widoczna – lepiej radzić sobie będą te ośrodki, które skutecznie przyciągają osoby młode i mają dodatni przyrost naturalny. Demograficzne prognozy PAN (Śleszyński 2016) sugerują, że do 2050 tylko dwa polskie miasta nie zredukują liczby swoich mieszkańców – będą to Warszawa i Rzeszów.

Choć w  makroskali trendów demograficznych nie da się całkowicie odwrócić, w skali mikro – na poziomie poszczególnych miast – można niwelować ich negatywne efekty. Co więcej, część miast, dzięki rozwojowi gospodarczemu i prowadzeniu atrakcyjnej polityki socjalno-kulturalnej, może zwiększyć swoją atrakcyjność dla potencjalnych nowych mieszkańców i w ten sposób w przyszłości przyciągnąć do siebie osoby młode. W rankingu przedstawiono, które z 66 miast na prawach powiatu mają na to największe szanse.

Z całością raportu można zapoznać się TUTAJ

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa