Nadzwyczajna sesja przełożona, informacja dotycząca nielegalnych składowisk odpadów

Rada Miasta Częstochowy podjęła decyzję o przerwie w nadzwyczajnej piątkowej sesji i przesunięcie jej obrad na środę 16 października na godz. 16. W trosce o poczucie bezpieczeństwa częstochowian i w celu obiektywizacji przekazu prezentujemy kolejne stanowisko miasta dotyczące nielegalnych składowisk odpadów.

Sesja zwołana na piątek 11 października na godz. 16 została poświęcona dwóm tematom – informacji na temat: nielegalnych składowisk chemikaliów na terenie miasta oraz informacji na temat budowy stadionu miejskiego przy ul. Limanowskiego.

W początkowej fazie sesji został zgłoszony wniosek formalny o jej przeniesienie, który został uzasadniony w następujący sposób:
(...) Dyskusja na tematy zgłoszone przez wnioskodawców sesji powinna być merytoryczna i brać pod uwagę rzeczywistą ocenę sytuacji oraz rzeczowe argumenty, a nie odbywać się w gorączce końcówki kampanii wyborczej. Nie służy to racjonalnym ocenom, szerszemu i obiektywnemu spojrzeniu na miejskie problemy, które mają też niewątpliwie kontekst ogólnopolski i niestety polityczny.

Wpisanie tych tematów w kampanię polityczną przed wyborami do parlamentu nie służy ich rozwiązaniu. Używanie przy tej okazji mediów prowadzi do przedstawiania odbiorcom zniekształconego  przekazu.


Nie zgadzamy się na to i nie zgadzamy się, aby trudne kwestie, których rozwiązania powinniśmy szukać wspólnie, były przedmiotem politycznej manipulacji. Obecnie są one wykorzystywane w graniu na ludzkich emocjach, potrzebach oraz poczuciu bezpieczeństwa - w ewidentnym kontekście kampanii wyborczej.

Nadmieniamy, że część radnych miasta Częstochowy z różnych opcji politycznych jest kandydatami w wyborach do parlamentu RP.
Dlatego merytoryczna dyskusja w takiej atmosferze nie jest naszym zdaniem ani możliwa, ani zasadna.(..)

W związku z decyzją Rady Miasta przedstawiciele władz miasta oraz naczelnicy merytorycznych wydziałów Urzędu Miasta przedstawią informację na temat aktualnego stanu obu spraw w najbliższą środę.

Ponieważ jednak – zwłaszcza w sprawie nielegalnych składowisk odpadów (w tym pojemników i beczek przy ul. Filomatów) – w części mediów prezentowany jest nadal tendencyjny i jednostronny przekaz, przypominamy ponownie argumenty władz Miasta Częstochowy. Informacja taka należy się z szacunku do mieszkanek i mieszkańców miasta oraz w trosce o ich poczucie bezpieczeństwa.

Stanowisko dotyczące nielegalnych odpadów:

1. „Bałagan” związany z odpadami porzucanymi w różnych punktach Polski został spowodowany przez instytucje podległe Rządowi, a nie Samorządom. To wadliwe prawo (które poprawiono częściowo we wrześniu 2018 roku) i nieskuteczność działań organów państwowych – doprowadziły do przywiezienia do Polski w ostatnich latach i porzucenia na terenie całego kraju (w tym w Częstochowie) poprodukcyjnych odpadów niebezpiecznych oraz odpadów komunalnych.

2. W mieście rozpoznano dotychczas cztery miejsca porzucenia i nielegalnego składowania odpadów. Są one zlokalizowane na terenach przy ulicach: Filomatów, Koksowej, Hallera i Legionów. Odpady zostały zgromadzone w halach magazynowych lub na otwartej powierzchni na przestrzeni kwietnia i maja 2018 r. Tereny, na którym zdeponowane są odpady niewiadomego pochodzenia są własnością Skarbu Państwa w wieczystym użytkowaniu podmiotów gospodarczych (dot. ul. Filomatów, Legionów i Koksowej) oraz osoby fizycznej (ul. Hallera).

3. Miasto racjonalnie ocenia zagrożenie i ryzyko zdarzenia powodującego niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi oraz skażenia środowiska. Prowadziło i prowadzi działania monitorujące, aby do takiej sytuacji nie doszło.

4. Miasto natychmiast interweniowało w sytuacjach incydentalnych, gdy prawdopodobnie poprzez działania (świadome lub nie) osób trzecich, doszło do rozszczelnienia zbiorników i należało podjąć działania rozpoznawczo-ratownicze oraz zneutralizować potencjalne zagrożenie dla środowiska.

5. Miasto współpracuje z Prokuraturą w ramach prowadzonego przez nią postępowania udzielając jej pomocy m.in. w przeprowadzeniu badań zawartości pojemników z odpadami (pojemniki, z których pobierano próbki zostały wywiezione i poddane utylizacji na koszt miasta).

6. Miasto we właściwym trybie prowadzi postępowania administracyjne w celu stworzenia warunków do usunięcia i unieszkodliwienia odpadów w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.

7. Miasto oczekuje od służb i instytucji rządowych, których nieskuteczność doprowadziła do powstania nielegalnych składowisk odpadów, włączenia się w proces ich sukcesywnego usuwania, co najmniej poprzez zapewnienie i przekazanie środków finansowych, z których można będzie pokryć koszty ich usunięcia.

8. Miasto jest zdeterminowane, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo mieszkankom i mieszkańcom Częstochowy, także poprzez stopniowe niwelowanie potencjalnych zagrożeń środowiskowych związanych z nielegalnymi składowiskami odpadów. Uważa jednak za niewykonalne i wysoce krzywdzące przenoszenie na miasto, a więc na częstochowianki i częstochowian, olbrzymich kosztów usunięcia i unieszkodliwienia porzuconych odpadów (wywiezienie i utylizacja odpadów z wymienionych czterech lokalizacji może kosztować ok. 60 mln zł). Miasto nie posiada i nie będzie posiadać środków na ten cel z dochodów własnych, Zamierza więc nadal zabiegać, na wszelkie możliwe sposoby, o sfinansowanie tego zadania ze środków, którymi dysponują instytucje administracji rządowej. Deklaruje jednocześnie współpracę z wszelkimi podmiotami, które są w stanie pomóc w rozwiązaniu problemu nielegalnych odpadów w mieście, zgodnie z obowiązującym obecnie prawem.        

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa