Miasto przypomina - korony drzew bez radykalnych cięć

Prezydent Częstochowy zwraca uwagę na obowiązek przestrzegania przepisów regulujących zasady wykonywania prac pielęgnacyjnych w koronach drzew. Przypomina o tym administratorom nieruchomości – spółdzielniom mieszkaniowym, wspólnotom mieszkaniowym, a także jednostkom miejskim.

Apel jest efektem licznych zapytań mieszkańców Częstochowy dotyczących możliwości oraz zakresu przeprowadzania cięć pielęgnacyjnych w obrębie koron drzew, ale także interwencji medialnych w sprawie prac idących – w ocenie świadków – zbyt daleko i uszkadzających drzewa.

Miasto przypomina, że zakres działań pielęgnacyjnych reguluje ustawa o ochronie przyrody. Prace te nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu:
- usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych;
- utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa;
- wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa, który wykonuje się na podstawie dokumentacji wykazującej jego konieczność, którą przechowuje się 5 lat.

Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa stanowi uszkodzenie drzewa, a usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa jest zniszczeniem drzewa.

Nieprofesjonalne, zbyt drastyczne, niezgodne z zasadami cięcia koron drzew narażają zlecających prace lub je realizujących (w zależności od udowodnionej winy) na sankcje przewidziane przepisami ustawy - w tym pieniężną karę administracyjną. W stosunku do drzew zlokalizowanych na terenach będących własnością miasta a zarządzanych przez jednostki lub spółki miejskie postępowanie takie prowadzi Marszałek Województwa Śląskiego, natomiast w odniesieniu do pozostałych terenów (np. spółdzielni mieszkaniowych) – Prezydent Częstochowy.

Przed przystąpieniem do zabiegów pielęgnacyjnych władze miasta zalecają zatem staranne przeanalizowanie zakresu dopuszczalnych prac w obrębie drzew pod kątem ich zgodności z przepisami. Prezydent w piśmie skierowanym do administratorów osiedli zwraca też uwagę na fakt, że presja wywierana przez osoby domagające się radykalnych cięć drzew nie może być usprawiedliwieniem w postępowaniach dotyczących uszkodzeń bądź zniszczenia drzew spowodowanych niewłaściwie wykonanymi pracami.

Istotne jest więc położenie nacisku na profesjonalne przygotowanie pracowników odpowiedzialnych za te prace po stronie wykonawcy i zamawiającego. Niezbędna jest znajomość przepisów ustawy traktujących o ochronie terenów zieleni i zadrzewień, sugerowane są także szkolenia i kursy dotyczące stosowania przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz praktycznego wykonywania cięć pielęgnacyjnych drzew.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa