Wsparcie prawnika i psychologa

Osoby będące ofiarami przemocy seksualnej w dzieciństwie oraz zmagające się z depresją mogą dzisiaj i jutro skorzystać z pomocy specjalistów, którzy będą pełnić telefoniczne dyżury.

Obchodzone 22 lutego - Dzień Ofiar Przestępstw oraz 23 lutego - Światowy Dzień Walki z Depresją to szczególna okazja by zwrócić uwagę na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwami oraz zmagających się z jedną najczęściej występujących chorób na świecie.

Przyłączając się do obchodów, Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 organizuje telefoniczne dyżury dedykowane osobom pokrzywdzonym przemocą seksualną w dzieciństwie, małoletnim ofiarom przemocy seksualnej i ich opiekunom oraz osobom doświadczającym depresji, zwłaszcza na skutek wykorzystania seksualnego w dzieciństwie.

Na depresję cierpi coraz więcej osób, mimo tego jej objawy są nadal często bagatelizowane, a podjęcie leczenia w wielu środowiskach uznawane jest za wstydliwe. Osoby dorosłe, które jeszcze w dzieciństwie doznały przemocy seksualnej i wydawałoby się, że poradziły sobie z jej skutkami, mogą po wielu latach, nie łączyć z tamtymi wydarzeniami takich objawów, jak obniżony nastrój czy myśli samobójcze. Z kolei rodzice często nie mają świadomości, że depresja ich dzieci może być między innymi objawem wykorzystania seksualnego. Na depresję mogą cierpieć również osoby najbliższe skrzywdzonemu seksualnie dziecku, które nie radzą sobie z poczuciem winy, żalem, bezsilnością.

Poufna rozmowa z życzliwymi specjalistami to zazwyczaj pierwszy krok na drodze do rozwiązania problemów wynikających z doświadczeń przemocy.

Dyżury telefoniczne w siedzibie Komisji będą odbywały się:

23.02.2023 w godzinach 10:00-16:00

533-648-227 - prawnik
533-652-418 - psycholog

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa