30 lat OKF Iluzja

Częstochowskie Kino OKF ILUZJA skończyło właśnie 30 lat. Jubileusz uświetnił wernisaż wystawy Polska szkoła plakatu ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Po raz pierwszy film w charakterystycznym budynku przy al. Najświętszej Maryi Panny pokazano 11 marca 1989 roku. Była to „Gwiazda Piołun”, a w projekcji uczestniczył Henryk Kluba, jej reżyser, urodzony w Przystajni koło Częstochowy, wieloletni rektor łódzkiej szkoły filmowej.

Dziś OKF Iluzja pozostaje ulubionym kinem dla wielu częstochowianek i częstochowian, i właśnie dla nich przygotowano całoroczny przegląd filmów pt. 30 FILMÓW NA 30-LECIE KINA. Filmy będą prezentowane we wtorki, w cenie „taniego poniedziałku" czyli po 10 zł. W przeglądzie znajdą się zarówno obrazy nowe, jak i te z klasyki kina, które weszły na stałe do historii sztuki filmowej.

21 marca kino świętowało swój okrągły jubileusz. Wystawa, którą otwarto także wczoraj, towarzyszy jubileuszowi pracy Ośrodka Kultury Filmowej, który działa w strukturze organizacyjnej Miejskiej Galerii Sztuki. 80 prac 24 autorów m.in. Waldemara Świerzego, Wiktora Sadowskiego, Franciszka Starowieyskiego, Jerzego Czerniawskiego, Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola, to najlepsze przykłady artystycznych i intelektualnych osiągnięć polskich twórców plakatu w dziedzinie filmu, teatru i opery od lat sześćdziesiątych do współczesności. Więcej

Trochę historii
Niezwykle lubiane przez mieszkanki i mieszkańców Częstochowy, Kino OKF ILUZJA (dawniej Ośrodek Kultury Filmowej) powstało w marcu 1989 roku. Rok później weszło w struktury BWA (obecnie Miejska Galeria Sztuki). Od 2009 roku nosi nazwę KINO ILUZJA.

Od stycznia 2004 roku kino należy do Stowarzyszenia EUROPA CINEMAS, zakwalifikowało się także do ogólnopolskiej SIECI KIN STUDYJNYCH i LOKALNYCH, której celem jest m.in. wspomaganie rozpowszechniania i promocji filmów europejskich, w tym polskich, o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych.

W 2013, za sprawą cyfryzacji kina, czyli zmiany techniki wyświetlania filmów, ILUZJA została włączona także do Sieci Polskich Kin Cyfrowych. Kino zostało wyposażone w nowoczesny projektor cyfrowy DCI o rozdzielczości obrazu 2k z możliwością prezentowania filmów w systemie 3D. Wymieniono ekran na srebrny- metalizowany - przystosowany do projekcji 3D. Zamontowano także nowoczesny system nagłośnienia w standardzie Dolby Digital DCI. Remont objął również kabinę operatora.

OKF ILUZJA to kino o charakterze studyjnym, gdzie prezentowane filmy są zwykle łączone w zestawy: cykle, przeglądy tematyczne, problemowe czy monograficzne. Priorytetem w ofercie repertuarowej jest kinematografia europejska i filmy polskie, których pokazy uświetniają spotkania z twórcami kina. Gośćmi ILUZJI byli m.in. reżyserzy: Magdalena i Piotr Łazarkiewiczowie, Mariusz Treliński, Jan Jakub Kolski, Krzysztof Zanussi, Feliks Falk, Wojciech Marczewski, Waldemar Krzystek, Wiesław Saniewski, Dariusz Gajewski, Magdalena Piekorz; aktorzy: Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Bogusław Linda, Katarzyna Figura, Olaf Lubaszenko, Adrianna Biedrzyńska, Cezary Pazura, Iga Cembrzyńska, Jerzy Stuhr, Michał Żebrowski; kompozytorzy: Zbigniew Preisner, Przemysław Gintrowski; krytycy filmowi: Tadeusz Sobolewski, Maciej Maniewski, Jan F. Lewandowski i wielu innych znakomitych przedstawicieli rodzimego filmu.

Kino wypracowało swoje stałe formy działalności. Należą do nich m.in. REPLIKI FESTIWALI FILMOWYCH, np. Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Sputnik nad Polską, Nowe Horyzonty Tournee, Watch Docs, Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, Weekend z Planete Doc, Euroshorts - europejskiego przeglądu krótkich form kina, czy też coroczne pokazy Amerykańskiego Filmu Reklamowego - najlepszych reklamówek włączonych do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

W OKF Iluzja organizowano także Zaduszki Filmowe, przegląd filmów ze Studia im. Karola Irzykowskiego; koncert muzyki filmowej Krzysztofa Komedy, przegląd filmów Andrzeja Wajdy, pokazy najlepszych dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego. Z okazji 100-lecia kina., w cyklu "Moje filmowe fascynacje" prezentowano ulubione filmy znanych częstochowian, m.in. Łukasza Wylężałka, Jacka Paluchy, Wojciecha Prażmowskiego, Yaniny, Marcina Pospieszalskiego. Okazjonalnymi przeglądami ILUZJA uświetnia także wystawy Miejskiej Galerii Sztuki oraz imprezy miejskie, takie  Noc Kulturalna, czy Dni Częstochowy.

Od 2010 roku kino ILUZJA proponuje częstochowiankom i częstochowianom cykl programowy KINO SENIORA, ze specjalnie dobranym repertuarem.

Od 2015 roku OKF Iluzja prowadzi bezpośrednie transmisje oper z Metropolitan Opera. Przedstawienia z najsłynniejszej sceny operowej świata, za pośrednictwem satelity trafiają wprost z Nowego Jorku na ekran kina. Organizowane są również pokazy spektakli teatralnych z National Theatre i Comedie Francaise, przedstawień baletowych z Teatru Bolszoj w Moskwie oraz wystaw z największych galerii i muzeów świata. Wszystko w jakości HD.

Gusty przyszłych kinomanów kształtowało przez wiele lat KINO MŁODEGO WIDZA, prowadzone zgodnie z aktualnym programem nauczania i potrzebami nauczycieli. Dodatkowo, każdy film z repertuaru OKF Iluzja może zaprezentować na seansach przedpołudniowych dla grup zorganizowanych. Od roku szkolnego 2010/2011 kino włączyło się w ogólnopolski projekt NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ, umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem, pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa, foto: Ł. Kolewiński