Historyczny jubileusz Politechniki Częstochowskiej

Na budynku rektoratu Politechniki Częstochowskiej odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą 27. Pułkowi Piechoty, który stacjonował w tym miejscu w okresie międzywojennym. Uroczystość odbyła się w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 70. rocznicy istnienia uczelni.

Podczas uroczystości, kwiaty pod tablicą złożyli: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, rektor Politechniki Częstochowskiej Norbert Sczygiol oraz prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Częstochowie ppłk Jan Trzciński. Następnie zebrani przeszli do wnętrza budynku przy ulicy Dąbrowskiego 69, gdzie z okazji jubileuszu otwarto dwie wystawy (poświęcone 100. rocznicy powstania 27. Pułku Piechoty oraz 70-leciu istnienia Politechniki).

- To ważna inicjatywa służąca powiązaniu w jednym miejscu i czasie dwóch ważnych dla Częstochowy jubileuszy. Wspominamy dziś historię pułku, ale skupiamy się też na historii uczelni, bez której trudno sobie obecnie wyobrazić Częstochowę. Dzisiejsza uroczystość to święto Politechniki i możliwość pokazania jej osiągnięć na przestrzeni minionych 70 lat i obecnie – mówił prezydent Częstochowy.

Po uroczystościach w budynku Politechniki, zebrani przenieśli się do klubu Politechnik, gdzie wręczono promocje doktorskie i habilitacyjne, a także okolicznościowe medale i dyplomy.

Historia Politechniki Częstochowskiej – z racji lokalizacji budynku jej rektoratu – splata się z tradycją i historią 27. Pułku Piechoty. To właśnie przy ul. Dąbrowskiego w okresie międzywojennym mieściły się koszary Pułku, czyli tzw. „Zawady” – nazwane tak od nazwiska Karola Zawady, który je wybudował na samym początku XX w. (jeszcze dla armii carskiej) przy dawnej ul. Szkolnej (dzisiejszej Dąbrowskiego). Nieopodal – za obecną przychodnią przy ul. Dekabrystów – był wolno stojący blok dla kadry oficerskiej. Po wybudowaniu długich na kilkaset metrów koszar, o całych polach na północ od śródmieścia Częstochowy zaczęto mówić – „Zawady”. Tak nazywano dzisiejsze Tysiąclecie. 27. Pułk Piechoty był oddziałem Wojska Polskiego II RP. W kampanii wrześniowej 1939 roku walczył w składzie 7. Dywizji Piechoty.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa