Częstochowa w 20-leciu międzywojennym na DVD

Dokument „Częstochowa w latach 1918-1939. Od wojny do wojny” powstał z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Jego twórcą jest dobrze znany kolekcjoner filmowych zapisów historii naszego miasta, Krzysztof Kasprzak.

Wydawnictwo jest kontynuacją cyklu filmów historycznych ukazujących miasto w poszczególnych dekadach drugiej połowy XX w. Tym razem sięgamy jeszcze dalej w przeszłość i widzimy Częstochowę odradzającą się po I wojnie światowej, odbudowę przemysłu i nowe inwestycje – budowę elektrowni, wodociągów i kanalizacji, szkół, kościołów czy pierwszego lotniska na Kucelinie.

Z filmu można także dowiedzieć się, w jaki sposób częstochowianki i częstochowianie z tamtych lat obchodzili święta narodowe i religijne. Dokument przypomina również najważniejsze wydarzenia kulturalne oraz kluby sportowe tamtego okresu.

Jako drugi na płycie został dołączony film  dokumentalny „120 lat Spółdzielni Spożywców „Społem” w Częstochowie”. Pokazuje historię tej wielce zasłużonej dla miasta instytucji.

W sprzedaży jest jeszcze jedna płyta DVD z filmami pokazywanymi w tym roku na V Częstochowskim Festiwalu Filmowym im. Braci Krzemińskich „Moja mała Ojczyzna”. Znalazły się na niej dwie różne wersje filmu dokumentalnego „Częstochowa jakiej nie znamy” z historycznym komentarzem z lat 60. XX w. Prezentuje rozwój miasta, powstawanie nowych dzielnic i rozbudowę Huty im. B. Bieruta oraz innych zakładów. Dowiemy się jakie znaczenie miały liczne kopalnie rudy żelaza zlokalizowane wokół Częstochowy.



Wydawnictwa można nabyć w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej przy alei Najświętszej Maryi Panny 65, Antykwarni „Niezależnej” Zbigniewa Biernackiego przy ul. Kopernika 4, a także m.in. w salonikach prasowych w centrach handlowych „Promenada” i „Jagiellończycy”, przy ul. Jasnogórskiej 38 i ul. Iwaszkiewicza 8.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa