Życie codzienne i kryminalne Jarosława Kapsy

W sali reprezentacyjnej Ratusza Częstochowskiego 23 kwietnia 2015 r. odbyła się prezentacja książki Jarosława Kapsy „Częstochowa. Życie codzienne i kryminalne w XX w.”.

Przez kilka lat Czytelnicy cz.info.pl poznawali historie autorstwa Jarosława Kapsy, pod wspólnym tytułem „Zdarzyło się tutaj”. Opowieści zdobyły szereg wiernych odbiorców, nie tylko w Częstochowie.

Dobrą informacją jest, że zbiór tych historii został przetworzony w formę książki. Materiał znany ze strony został znacznie rozszerzony, opatrzony przypisami i szeroką bibliografią, nie tracąc jednak nic z uroku swoistych gawęd o przeszłości.

Dwutomowa, licząca ponad 600 stron, książka Jarosława Kapsy opisuje okres pięćdziesięciu lat; miedzy rewolucją 1905 r a październikiem 1956 r kończącym epokę stalinowską. Był to najgorszy okres w życiu ludzi, czas wojen i okrucieństw totalitaryzmu. Autor podjął próbę opisu jak na tle dramatycznej historii biegło życie zwykłych mieszkańców Częstochowy: w jakich warunkach żyli, co ich pasjonowało, jakie normy prawne i etyczne wpływały na wybór ich drogi w poszukiwaniu szczęścia. Barwnie opisywane historie kryminalne osadzone są w szerszym kontekście społecznym.

{gallery}kapsa-ksiazka-id-14756{/gallery}

Książka oddaje wielobarwny obraz społeczności, znajdziemy tu obszerne opisy życia społeczności żydowskiej, informacje o Rosjanach i ich udziale w rozwoju gospodarczym miasta, o uchodźcach  z kresów wschodnich, o Ukraińcach i Ślązakach znajdujących tu schronienie. Pokazany jest awans społeczny ludności wiejskiej, tradycje lokalnej przedsiębiorczości, społeczna aktywność inteligencji i ziemiaństwa. Znajdziemy tu także szereg odniesień do procesu emancypacji kobiet, zmian w postrzeganiu ich pozycji prawnej i społecznej.

Wartość pozycji podnoszą unikalne, barwne ilustracje, dobrane przez Ryszarda Baranowskiego.  Dzięki nim możemy przenieść się w zapominany świat, próbując zrozumieć jak kształtowała się dzisiejsza tożsamość Częstochowy.

Książka edytowana została przez drukarnię „Gryf” pana Andrzeja Szczepańczyka. Wsparcia na rzecz jej wydania udzielił Honorowy Obywatel Częstochowy pan Zygmunt Rolat. Dostępna będzie w Antykwarni  „Niezależna”, w placówkach Domu Książki, w placówkach Muzeum Częstochowskiego.

Organizatorem spotkania było Muzeum Częstochowskie i Literackie Towarzystwo Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”.

cz.info.pl; foto: Waldemar Deska