O przyszłości Starego Miasta

13 listopada częstochowska Miejska Pracownia Urbanistyczno–Planistyczna wspólnie z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach organizuje seminarium „Stare Miasto w Częstochowie. Koncepcja rewitalizacji urbanistycznej i rewaloryzacji Rynku".

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00 w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater" przy ul. Dąbrowskiego 1.

Seminarium będzie poświęcone prezentacji opracowań przygotowanych przez studentów Wydziału Architektury – koncepcji rewaloryzacji Rynku Starego Miasta w Częstochowie.

Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa prac studenckich.

Poszukiwanie rozwiązań zagospodarowania terenu „Starego Miasta” jest zadaniem bardzo trudnym i złożonym, stawia przed projektującymi trudne pytania dotyczące istoty miejskości, sposobów zagospodarowania terenów o bardzo różnorodnych funkcjach i różnorodnym sposobie zagospodarowania.

Stare Miasto jest obszarem niespójnym, o niezwykle różnorodnych formach zabudowy i zagospodarowania terenu. W chwili obecnej bardzo różnorodne funkcje od infrastrukturalnych, po usługowe i reprezentacyjne o różnej jakość urbanistycznej, architektonicznej i technicznej. Jednym z ważniejszych wyzwań jest poszukiwanie integracji wewnątrz tego terenu.

Koncepcje zostały wykonane pod kierunkiem prof. Krzysztofa Gasidło i opieką dr Marka Janika przez grupę studentów studiów drugiego stopnia Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Pokazują ogólny zamysł strategiczny - przyciągnąć na Stare Miasto turystów i mieszkańców innych dzielnic unikatowymi atrakcjami, zachęcić do dłuższego pozostania przyjemnym otoczeniem i oferowanymi usługami. Opracowania pokazują także przykłady pomysłów na jego realizację. Warianty przekształcenia „Puchatka”, wykorzystania fundamentów Ratusza i nowego wyglądu Rynku stanowią materiał studialny, który stanowić może istotny wkład w dyskusję nad przyszłością obszaru Starego Miasta.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa