Zygmunt Rolat - Mecenas Kultury 2013

Robert Rutkowski, Zespół Pieśni i Tańca "Częstochowa", Wiesław Wyszyński, Arkadiusz Zając, Janusz Mielczarek to tegoroczni laureaci Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury. Wyróżnieniem Mecenas Kultury 2013 uhonorowano Zygmunta Rolata oraz TV Orion.

Nagrody rozdano podczas koncertu inaugurującego XXI Dni Częstochowy w Filharmonii Częstochowskiej. Dziś, 27 sierpnia o godzinie 14.00 Zygmunt Rolat odbierze statuetkę Mecenasa Kultury.

Wręczy mu ją prezydent Krzysztof Matyjaszczyk (Urząd Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13, sala 118).

Nagrody Miasta Częstochowy przyznawane są za szczególne osiągnięcia w twórczości, promocji i ochronie kultury w następujących dziedzinach: literatura i historia, muzyka i taniec, sztuki plastyczne, teatr i film, ochrona i promocja kultury. Nagrody mogą być przyznane na podstawie oceny całokształtu działalności lub za osiągnięcie o istotnym znaczeniu.

Mecenas Kultury to symboliczne wyróżnienie i uhonorowanie podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, które szczególnie wydatnie wspomagają działalność kulturalną w naszym mieście.

Zygmunt Rolat
Urodził się w Częstochowie. W czasie II wojny światowej więzień częstochowskiego getta, a po jego likwidacji robotnik przymusowy w obozie pracy Hasag Pelcery. Opuścił rodzinną Częstochowę w 1946 r. i wyjechał do Nowego Jorku – miał wtedy 15 lat. Polskę odwiedził po raz pierwszy dopiero po dwudziestu latach, tuż przed bar micwą syna, aby pokazać mu kraj przodków. Prezes Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków. Człowiek niestrudzenie dążący do zachowania pamięci o częstochowskich Żydach i rozsławiający w świecie Częstochowę jako mekkę wydarzeń kulturalnych. Współorganizator i fundator wystawy i albumu powystawowego Żydzi Częstochowianie, zrealizowanych przy współpracy z Akademią im. Jana Długosza i Muzeum oraz Archiwum Częstochowskim.

Mecenas kultury (dwukrotnie uhonorowany tym wyróżnieniem - w 2005 i 2010 roku) i wielbiciel sztuki. Inicjator idei zjazdów Żydów częstochowian z całego świata (czwarta edycja odbyła się w dniach od 2 do 5 października, połączona z 8. edycją Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana).

Przyjaciel Filharmonii Częstochowskiej, dzięki któremu gościła ona takich światowej sławy artystów, jak: laureat XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Warszawa Ingolf Wunder i Joshua Bell, światowej sławy amerykański skrzypek, który podczas siódmej edycji Festiwalu Hubermanowskiego zagrał na instrumencie Stradivariego „Gibson ex Huberman”. Nazwa skrzypiec pochodzi od nazwisk poprzednich właścicieli: Bronisława Hubermana i Alfreda Gibsona. Skrzypce te zostały skradzione Hubermanowi w 1936 roku. Po latach znalazły się w wirtuozerskich rękach Joshuy Bella. Wątek magicznych skrzypiec dotkniętych przez Bronisława Hubermana pojawił się i podczas ostatniego Festiwalu (2012). Otóż Midori, słynna japońska skrzypaczka, gwiazda VIII Festiwalu, do swoich najukochańszych instrumentów zalicza „Guarneriusa del Gesů”, również należącego niegdyś do polskiego skrzypka, patrona częstochowskiego Festiwalu i Filharmonii.

Wszyscy wymienieni znamienici Artyści gościli na scenie Filharmonii Częstochowskiej dzięki osobistemu zaangażowaniu i determinacji Zygmunta Rolata, któremu 3 października 2012 zostało uroczyście wręczone Honorowe Obywatelstwo Naszego Miasta.

Obecnie najważniejszą z jego inicjatyw jest przewodnictwo komitetu budowy Muzeum Historii Żydów Polskich.

cz.info.pl; źródło: cz.info/Biuro Prasowe UM