Częstochowa samorządem promującym zdrowie

Częstochowa otrzymała wyróżnienie - certyfikat „Samorząd Promujący Zdrowie" w III edycji konkursu organizowanego przez Quality Institute. Finałowa gala odbyła się 19 grudnia w Krakowie.

Prezydent Częstochowy otrzymał nagrodę „Laur Nowoczesności" - wyróżnienie dla osób kierujących jednostkami samorządu terytorialnego, którym przyznano certyfikat.

W konkursie „Samorząd Promujący Zdrowie” nagradzane są jednostki samorządu terytorialnego, w których podejmowane są nietuzinkowe, oryginalne i skuteczne działania na rzecz rozwoju ochrony zdrowia, profilaktyki zdrowego stylu życia, ekologii, turystyki i promocji aktywności fizycznej.

Częstochowa w 2012 roku jako pierwsze miasto w Polsce przyjęła program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Częstochowy. Była to pionierska inicjatywa samorządu lokalnego w tej dziedzinie. Program został opracowany przez zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. Sławomira Wołczyńskiego. Przyjęcie przez Częstochowę programu zapoczątkowało działania rządu oraz innych samorządów w zakresie stosowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego. W 2013 roku wszedł w życie rządowy program zdrowotny leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, który powstał dzięki Częstochowie, która przyjmując swój lokalny program udowodniła, że istnieją w oparciu o obowiązujące wówczas przepisy możliwości wdrożenia i finansowania procedury in vitro.

W latach 2012-2022 przeprowadzono łącznie 266 procedur zapłodnienia pozaustrojowego, do chwili obecnej urodziło się 72 dzieci - 35 dziewczynek i 37 chłopców, w tym było 8 par bliźniaków.

W gali finałowej konkursu „Samorząd Promujący Zdrowie" wzięli udział włodarze z kilkudziesięciu polskich samorządów. Organizatora konkursu – Quality Institute – reprezentował prezes Piotr Celej, który osobiście wręczył certyfikaty reprezentantom nagrodzonych gmin, powiatów i województw.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa