Częstochowianie w łotewskim Rezekne – z upominkami dla dzieci

Zaproszenie przyszło z tamtejszego Państwowego Polskiego Gimnazjum. Rozmawiano o dalszej współpracy szkół z Rezekne z Częstochową, ale – jako że święta blisko – nie zabrakło też prezentów.

Delegacja Częstochowy przebywała w partnerskim mieście na Łotwie między 8 a 10 grudnia. Do Rezekne pojechał zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak, dyrektorzy częstochowskich szkół – Mariusz Zawada z Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego i Jacek Grzegorzewski z Zespołu Szkół Samochodowych, a także Rafał Dziwis – dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.

Celem wizyty było omówienie planów dalszej współpracy Częstochowy z Państwowym Polskim Gimnazjum w Rezekne, ale i nawiązanie kontaktów z kolejną tamtejszą placówką – Szkołą Podstawową nr 5. Ma to niebagatelne znaczenie dla podtrzymywania więzi jej z Polską – zwłaszcza w kontekście przyjętych przez parlament na Łotwie planów stopniowego przejścia edukacji w tym kraju na język łotewski.

W Polskim Gimnazjum przedstawiciele Częstochowy przekazali przedszkolakom i dzieciom z młodszych klas ponad 400 paczek świątecznych (ze słodyczami, przyborami szkolnymi etc.) przygotowanych przez częstochowskie szkoły w ramach akcji kierowanej przez naczelnika Wydziału Edukacji UM Rafała Piotrowskiego. Były też spotkania ze starszymi klasami Gimnazjum i wizyta w powstającym tam szkolnym muzeum. Częstochowianie oglądali też krótkie, przygotowane przez dzieci przedstawienie; wzięli również udział w zajęciach przedszkolnych.

W tym samym czasie Państwowe Polskie Gimnazjum odwiedził też komendant częstochowskiej Straży Miejskiej Artur Hołubiczko, który w położonym niedaleko Dyneburgu brał udział w spotkaniu łotewskich straży miejskich, a Gimnazjum przekazał dary do szkolnego muzeum.

Podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 5 – tej, z którą nasze miasto planuje współpracę – częstochowianie wręczyli ponad 200 paczek świątecznych dzieciom, dla których było to ogromną niespodzianką. Dyrekcja szkoły stwierdziła wręcz, że po raz pierwszy widzi swoich podopiecznych tak zaskoczonych i zarazem uradowanych upominkami… Merowi Rezekne Aleksandrsowi Bartaševičsowi nasza delegacja przekazała z kolei życzenia od prezydenta Częstochowy.

W Rezekne przedstawiciele Częstochowy złożyli także kwiaty pod pomnikiem symbolizującym jedność Łatgalii – jednej z historycznych krain Łotwy – z resztą tego kraju. Upamiętnili w ten sposób żołnierzy Wojska Polskiego walczących z bolszewikami o niepodległość Łotwy w latach 1919-1920. Pomnik jest znany jako „Latgales Mara” – to spiżowa statua kobiety, w kształcie nawiązująca do starożytnej bogini macierzyństwa i płodności…

W drodze powrotnej – jeszcze na Łotwie – nasza delegacja zapaliła znicze na mogile Nieznanego Żołnierza w Dyneburgu, a przejeżdżając przez Litwę – w miejscu narodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zułowie i w mauzoleum zwanym „Matka i Serce Syna” na wileńskim Cmentarzu na Rossie (jest tam urna z sercem Piłsudskiego oraz grób jego matki – Marii z Billewiczów Piłsudskiej).

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa