Młodzież z Wilna i Rezekne w Częstochowie

Wizyta studyjna młodzieży z Litwy i Łotwy to część projektu służącego budowaniu partnerskich relacji między naszymi sąsiedzkimi krajami i narodami na tym najbardziej bezpośrednim – bo lokalnym – szczeblu.

Projekt „Przeszłość Buduje Przyszłość – Sąsiedzi Równych Praw” ma kształtować m.in. postawy poszanowania praw jednostki, mniejszości narodowych oraz tolerancji wobec innych nacji, kultur i religii, ale i być okazją do upamiętnienia ofiar zbrodni reżimów totalitarnych.

Młodzież bierze udział w przeróżnych działaniach edukacyjnych, których celem jest lepsze poznanie historii narodów zamieszkujących Europę Środkową, często historii bardzo silnie łączącej – w tym dziejów diaspory żydowskiej żyjącej w obrębie państw uczestniczących w projekcie, tj. Polski, Litwy i Łotwy.

Uczennice i uczniowie z Państwowego Polskiego Gimnazjum w łotewskim Rezekne na Łotwie oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie na Litwie przyjechali do Częstochowy z wizytą studyjną w poniedziałek, 5 grudnia. Licząca 30 osób grupa młodych gości i ich opiekunów skorzystała z zaplanowanych wydarzeń obok swoich częstochowskich koleżanek i kolegów, rzecz jasna.

Już w pierwszy dzień w Zespole Szkół Specjalnych nr 28 czekały na nich warsztaty wokół kultury żydowskiej, tak silnie obecnej przecież w Częstochowie przez wiele dekad poprzedzających dramat zaplanowanej i zrealizowanej przez hitlerowskie Niemcy Zagłady. Podczas warsztatów prowadzonych przez Witolda Paszkowskiego – który o dziejach Żydów-Częstochowian wie niemal wszystko – młodzież zapoznała się ze świętami w kulturze żydowskiej oraz z tradycyjną kuchnią żydowską. Była okazja, aby przygotować i degustować macę, hummus, chałkę, ciasteczka Hamantaschen czy popularne w naszym regionie ciasto marchwiak.

Dzień później w Miejskim Domu Kultury odbył się – jako element wizyty – występ uczniów częstochowskiego V LO. Oglądali go m.in. zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak oraz przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Dariusz Kapinos, a także przedstawiciele miejskich wydziałów zajmujących się szkolnictwem i funduszami europejskimi oraz dyrekcje częstochowskich szkół. W sali MDK zgromadziło się w sumie ok. 300 osób.

Przedstawienie obracało się wokół różnych form i wymiarów totalitaryzmu, a więc dramatycznego, trwającego dekady doświadczenia, przez które przeszły sąsiedzkie narody tej części Europy – polski, litewski, łotewski i ukraiński. W wyreżyserowanym przez Jarosława Sobkowskiego spektaklu wystąpił zespół musicalowy „Mick Art Group”, zespół muzyczny liceum „Mickiewicza” oraz uczennice i uczniowie tej szkoły w roli tancerzy, wokalistów i recytatorów. Leitmotivem były listy pisane zarówno przez ofiary totalitaryzmów, jak i funkcjonariuszy tych systemów. Symbolami jednostkowych przeżyć ludzi dotkniętych totalitaryzmami były na scenie przedmioty osobistego użytku – buty, walizka, kapelusz czy chusta – a oszczędna scenografia nawiązywała do uliczek Starego Miasta, czyli centrum tragicznych, częstochowskich wydarzeń z czasów Holocaustu.

7 grudnia elementem projektu była z kolei projekcja filmu „Wielokulturowa Częstochowa” zrealizowanego przez Szkołę Podstawową nr 21 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Ośrodku Kultury Filmowej „Iluzja”. Seans obejrzało ok. 100 osób.

W programie czterodniowego pobytu litewskich i łotewskich partnerów było jeszcze m.in. integracyjne ognisko, wycieczka w jurajskie okolice czy spacer śladem miejsc pamięci w naszym mieście. Młodzież miała też oczywiście czas wolny. Ostatnim punktem harmonogramu był wyjazd do Warszawy i zwiedzanie Muzeum Polin.

Realizatorami całego projektu są Gmina Miasto Częstochowa (jako lider), częstochowskie szkoły – V Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza, Szkoła Podstawowa nr 21, Zespół Szkół Specjalnych nr 28 oraz edukacyjne placówki zagraniczne, czyli Państwowe Polskie Gimnazjum w Rezekne (Łotwa) i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie (Litwa). Częstochowa otrzymała na ten projekt warty ponad 90 tys. euro grant Komisji Europejskiej z programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości".

Goście ze Wschodu wyruszyli w drogę powrotną do domu w czwartek, 8 grudnia, po południu.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa