155. urodziny marszałka

Na placu Biegańskiego, w poniedziałek 5 grudnia, odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające kolejną rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

W tegorocznych obchodach wzięli udział: zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski, przewodniczący Komisji Edukacji Dariusz Kapinos, przedstawiciele służb mundurowych oraz uczniowie częstochowskich szkół.

Uroczystość rozpoczęła się na placu Biegańskiego od złożenia kwiatów pod pomnikiem Piłsudskiego. Druga część obchodów odbyła się w Ratuszu, gdzie wręczono nagrody w II Powiatowym Konkursie Historycznym „Ślady Marszałka Józefa Piłsudskiego w mojej okolicy” oraz zainaugurowano projekt edukacyjno–historyczny „Bohaterowie małych ojczyzn”. W programie spotkania znalazł się także spektakl w wykonaniu uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 zatytułowany „Roman Zych, zwykły–niezwykły bohater”.

Józef Piłsudski przyszedł na świat w Zułowie na Litwie w 1867 roku. Dziś w miejscu, gdzie stał kiedyś dom Piłudskich, rośnie pamiątkowy dąb. Posadził go w 1937 roku prezydent Ignacy Mościcki. Związek Polaków na Litwie kupił w Zułowie ponad 4-hektarową działkę z dębem. Powstaje tam miejsce pamięci. Częstochowianie III Rzeczypospolitej pomnik Marszałkowi postawili na głównym placu miasta - placu W. Biegańskiego (wcześniej stał na ulicy Krakowskiej). Warto dziś zatrzymać się przy Józefie Piłsudskim, przywołując jego postać - poświęcić chwilę na myśl o naszej przeszłości, o dziejach polskich i o ich pieczęci odciśniętej w teraźniejszości.

Józef Piłsudski to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej historii. Założyciel Legionów Polskich, pierwszy Marszałek Polski, naczelny wódz Armii Polskiej, Naczelnik Państwa, premier. Mąż stanu i wielki patriota. Człowiek, dzięki którego determinacji i wyjątkowym umiejętnościom możliwe stało się odzyskanie niepodległości - po 123 latach niewoli.

Twórca niepodległej Polski wielokrotnie odwiedzał nasz region, między innymi Częstochowę. Naczelnik Piłsudski trzykrotnie odwiedzał Częstochowę w okresie zaborów, w lipcu 1902 r., w październiku 1905 r. oraz w styczniu lub lutym 1906 r. Szczególnie dramatyczne były okoliczności drugiej wizyty, o której dowiedziała się carska policja i rozpoczęła intensywne poszukiwania. Z pomocą przyszli częstochowscy kolejarze, ukrywając Piłsudskiego w okolicy wieży ciśnień stacji Częstochowa Osobowa.

Jako Naczelnik Polskiego Państwa odwiedził Częstochowę 20 października 1921 roku, uczestniczył w Mszy św. na Jasnej Górze, gdzie do dziś można znaleźć ślady po tej wizycie - podpis w księdze pamiątkowej i przechowywane w archiwum zdjęcie. Następnie pojechał z niezapowiedzianą wizytą do koszar 27. Pułku Piechoty, gdzie dokonał przeglądu wojska.

Organizatorem uroczystości był Urząd Miasta Częstochowy oraz Związek Piłsudczyków RP Oddział Częstochowa.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa