Pomoc osobom bezdomnym w okresie jesienno-zimowym w Częstochowie

Z początkiem listopada Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach uruchomiło, jak co roku, bezpłatną infolinię dla osób w kryzysie bezdomności.

Pod numerem 987 można uzyskać informacje o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia. Dzwoniąc na infolinię można również otrzymać szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji schronisk i noclegowni oraz ośrodków wsparcia doraźnego, dlatego z połączenia często korzystają również osoby, które chciałyby pomóc osobie bezdomnej i udzielić jej niezbędnych informacji. Infolinia funkcjonuje całodobowo, 7 dni w tygodniu. Połączenie jest bezpłatne.

Plakaty dotyczące infolinii zostaną rozpowszechnione m.in. w miejscach publicznych, urzędach, dworcach PKP, PKS oraz ośrodkach zdrowia.

Działania na rzecz osób bezdomnych w Częstochowie, w o okresie jesienno-zimowym.
W Częstochowie działania interwencyjne w zakresie pomocy osobom bezdomnym koordynuje gminny koordynator, którego funkcję pełni przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Działania na rzecz osób w kryzysie bezdomności realizuje w naszym mieście Partnerstwo lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności na terenie Gminy Miasta Częstochowy, którego liderem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Partnerstwo działa przez cały rok, planując i realizując działania długofalowe zmierzające nie tylko do doraźnego udzielania wsparcia, ale także prowadzące do usamodzielniania i wychodzenia z kryzysu przez osoby bezdomne.

Okres niskich temperatur i mrozów to czas szczególnie trudny dla osób w kryzysie bezdomności, stąd w ramach partnerstwa zaplanowano wznowienie tzw. Akcji ZIMA. W przypadku znacznego spadku temperatur poniżej zera, partole będą rozwozić do miejsc niemieszkalnych ciepłe posiłki, herbatę, koce, odzież itp. To zawsze także okazja do porozmawiania i nakłonienia osób bezdomnych do skorzystania z Ogrzewalni Miejskiej, a także pomocy długofalowej.

W ramach działań osłonowych, miejsca niemieszkalne na terenie miasta są stale monitorowane przez patrole streetworkerów, pracowników socjalnych, strażników miejskich oraz funkcjonariuszy Policji. Na bieżąco aktualizowana jest też przez streetworkerów mapa miejsc, w których przebywają osoby bezdomne – bieżące informacje są przekazywane do Straży Miejskiej i Policji, by skoordynować działania i móc jak najszybciej reagować na pojawiające się sytuacje.

Z jakiej jeszcze pomocy mogą w Częstochowie skorzystać osoby bezdomne?
• Pobyt w Ogrzewalni Miejskiej przy ul. Sikorskiego 78a – osoby bezdomne mogą skorzystać z pobytu w niej doraźnie, bez konieczności posiadania skierowania lub decyzji z MOPS.
• Osoby bezdomne, przebywające w miejscach niemieszkalnych mają możliwość skorzystania z łaźni prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Krakowskiej 80/2.
• Schronienie w placówkach całodobowych (6 placówek). Uzyskanie schronienia odbywa się na podstawie decyzji kierującej, wydawanej przez MOPS w Częstochowie.
• Wydawane są posiłki (między innymi na podstawie decyzji administracyjnej ) w stołówkach:
• Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Staszica 5 i Ogrodowej 24/44 oraz Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” przy ul. Krakowskiej 34, gdzie codziennie o godzinie 14:00 jest wydawany poczęstunek dla osób potrzebujących.
• Paczki żywnościowe w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Paczkę można otrzymać na podstawie skierowania z MOPS.
• Paczki czystościowe na podstawie decyzji administracyjnej wydawanej przez MOPS.
• W MOPS świadczona jest pomoc finansowa: zasiłki celowe, okresowe, stałe oraz zasiłki na zakup żywności w ramach Programu „Posiłek w szkole i w domu”. Potwierdzane jest też na bieżąco prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, aby osoby bezdomne mogły korzystać z pomocy medycznej.
• Organizacje pozarządowe udzielają także doraźnie pomocy w postaci odzieży i obuwia.

MOPS apeluje, do mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, by w okresie jesienno-zimowym zwracać szczególną uwagę na osoby, którym mogą zagrażać niskie temperatury – m.in. starszych, samotnych, bezdomnych, przybywających w miejscach niemieszkalnych – zgłaszać wszelkie sytuacje osób wymagających udzielenia wsparcia do MOPS w Częstochowie lub Straży Miejskiej.

cz.info.pl; źródło: MOPS Częstochowa