Promocja tutoringu

UJD już od 2016 roku wdraża tutoring w swoją praktykę dydaktyczną, a teraz zaprasza na V Ogólnopolski Zjazd Tutorów Szkolnych i Akademickich.

4 listopada br. w siedzibie Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie odbędzie się Zjazd, który stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania doświadczeń tutorów UJD, ale także tych, którzy pracują w częstochowskich szkołach. Organizatorami tego wydarzenia są: Instytut Tutoringu Szkolnego, Wydział Nauk Społecznych UJD oraz Urząd Miasta Częstochowa.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem merytorycznym Jej Magnificencji Rektor UJD oraz pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy. Wydarzenie jest otwarte i bezpłatne przeznaczone dla tutorów i osób zainteresowanych tutoringiem, wymaga jednak rejestracji obecności, którą można wykonać przy użyciu formularza TUTAJ.

Instytut Tutoringu Szkolnego we Wrocławiu został powołany do życia w 2013 roku przez wrocławskie Towarzystwo Edukacji Otwartej w wyniku reorganizacji funkcjonującego od 2007 roku Kolegium Tutorów. Instytut bazuje i nieustannie czerpie z dotychczasowej praktyki i doświadczeń Autorskich Liceów Artystycznych i Akademickich ALA we Wrocławiu i Częstochowie, i stosowanej w nich metody indywidualizacji procesu nauki i wychowania określanej jako „tutoring szkolny”.

Licea ALA są swoistym laboratorium tutoringu szkolnego, ponieważ to właśnie w nich był on tworzony i po ponad dwudziestoletnich doświadczeniach ewoluował do proponowanej przez ITS koncepcji tutoringu szkolnego. Bardzo ciekawie proces ten został opisany w książce autorstwa dr Adrianny Sarnat – Ciastko pt. „Licea ALA. Szkoły skoncentrowane na uczniu. Nowa kultura szkoły?” Obecnie ogromnym źródłem inspiracji dla ITS, wskazywania kierunków dalszego rozwoju, modyfikowania i tworzenia nowych modeli tutoringu szkolnego są doświadczenia wielu publicznych i niepublicznych szkół praktykujących tutoring szkolny. Z tutoringiem zetknęło się dotychczas blisko 400 placówek oświatowych w całym kraju.

Program Zjazdu:
4 listopada 2022 r.

9:00 – 10:30 - Sesja plenarna na otwarcie (aula W121)

I. Otwarcie V Zjazdu Tutorów Szkolnych i Akademickich przez IM Rektor UJD prof. dr hab. Annę Wypych-Gawrońską, przedstawiciela UM oraz dyrektora Instytutu Piotr Nitę
II. O Dniu Dydaktyki UJD - dr Katarzyna Zalas
III. O starcie w tutoring w przestrzeni szkolnej - Piotr Nita
IV. O tutoringu akademickim na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie - dr Adrianna Sarnat-Ciastko
V. O inicjatywie „Strefa Empatii” - Agata Wierny
10:30 – 12:00 - Wymiana doświadczeń (aula W121)
VI.Tutoring w Częstochowie - dzielenie się dobrymi praktykami pedagogicznymi (panel dyskusyjny dotyczący tutoringu częstochowskiego)
Prelegenci:
• reprezentacja I LO im. Słowackiego w Częstochowie
• reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie
• reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 14 w Częstochowie
• reprezentacja ALA Autorskiego Liceum Artystycznego i Akademickiego w Częstochowie, szkoły źródłowej dla tutoringu szkolnego
• reprezentacja UJD w Częstochowie

12:00 - Przerwa kawowa

12:30 – 16:00 (przerwa od 14:00 do 14:30)
VII. Warsztaty tura 1 i tura 2 (do wcześniejszego wyboru)
Warsztat 1: Nie ma tutoringu bez relacji - poznaję i daję się poznać
Prowadzi: Zdzisław Hofman (sala W607)

Warsztat 2: Tutoring akademicki – ABC pierwszego spotkania ze studentem
Prowadzi: dr Adrianna Sarnat-Ciastko (sala W320)

Warsztat 3: Tutoring Młodzieżowy – jak zacząć?
Prowadzi: Dorota Cichecka (sala W605)
Warsztat 4: Szkoła na początku wdrożenia tutoringu - jej potrzeby i możliwości
Prowadzi: Beata Pawłowicz (sala W412)

Warsztat 5: O różnorodności na początku poznawania się z nową osobą – spotkanie z grą edukacyjną
Prowadzi: Agata Wierny (sala W42)

12:30 – 16:00
VIII.Innowacje w dydaktyce akademickiej – wykłady na Inaugurację Dnia Dydaktyki na UJD (Aula W121)

16:00
IX. Dzielenie się refleksjami, pytania i odpowiedzi, dyskusja.

17:30
X.Podsumowanie konferencji

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa