Harcmistrz, taternik i były żołnierz AK patronem Szkoły Podstawowej nr 27

20 października br., w Szkole Podstawowej nr 27 przy ulicy Rozdolnej 5 w dzielnicy Mirów odbyła się uroczystość nadania imienia Zygmunta Łęskiego.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele przy ul. Rozdolnej. Następnie społeczność szkolna i inni zaproszeni goście udali się do sali gimnastycznej, gdzie odbyło się oficjalne przyjęcie sztandaru przez dyrektor placówki Sylwię Szczygłowską oraz uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Nie obyło się również bez występów uczennic i uczniów, którzy przygotowali program artystyczny.

O nadaniu imienia Zygmunta Łęskiego zdecydowała Rada Miasta 26 kwietnia. Z wnioskiem zwróciła się o to cała społeczność SP nr 27. Placówka do wyboru patrona podeszła w sposób demokratyczny – przeprowadzono głosowanie, proponując trzy kandydatury. Wzięło w nim udział ponad 300 osób, uczennic, uczniów, pracowników szkoły, rodziców oraz mieszkańców dzielnicy Mirów.

W uroczystości wzięli udział m.in.: prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot, przewodniczący Komisji Edukacji Dariusz Kapinos, naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski, radne i radni miejscy, nauczyciele i uczniowie. Zaproszono również dzieci Patrona - Zbigniewa Łęskiego i Krystynę Łęską-Habrowską.

Zygmunt Łęski (1923–2004) harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, nauczyciel i wychowawca młodzieży, radny miasta Częstochowy. Łęski uczył się w II Państwowym Gimnazjum im. R. Traugutta w Częstochowie. Od połowy lat 30. należał do harcerstwa; w 1936 był zastępowym 11 Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej im. S. Czarnieckiego. W 1939 został członkiem Szarych Szeregów. Brał udział w rozbrajaniu Niemców, akcjach „małego sabotażu”: niszczeniu telefonicznych linii międzymiastowych i kinowych gablot. Jako łącznik przewoził produkowane radioodbiorniki. Działał także w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK), był przewodnikiem turystycznym, przewodniczył Komisji Młodzieżowej PTTK oraz Komisji Turystyki Górskiej i Turystyki Pieszej. Kierował też Szkolnym Miejskim Ośrodkiem Krajoznawczo-Turystycznym przy Inspektoracie Oświaty w Częstochowie, a w 1976 został wizytatorem ds. turystyki w Kuratorium Oświaty i Wychowania. W 1989 brał udział w pracach Komitetu Obywatelskiego podczas wyborów do parlamentu. Był członkiem Ligi Miejskiej oraz Światowego Związku Żołnierzy AK, należał też do Kręgu Instruktorskiego im. J. Wyżykowskiego w Częstochowie.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa