„Słowacki” świętował 115. Urodziny

Tyle lat bowiem I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego kształci kolejne pokolenia młodych ludzi. Obchody jubileuszu rozpoczęły się w czwartek, 6 października. Odsłonięto wtedy powstałą w 1909 roku, czyli w 60. rocznicę śmierci Słowackiego, plakietę autorstwa Zygmunta Otto z wizerunkiem poety.

Plakieta była wcześniej wręczana jako nagroda wybitnym członkiniom i członkom warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Przecięto też wstęgę na ufundowanej przez absolwentki i absolwentów osi czasu ilustrującej kluczowe momenty z historii szkoły. Zasadnicze obchody – z dużym udziałem byłych pedagogów oraz wychowanków I LO – zorganizowano w sobotę, 8 października. Rano na dziedzińcu liceum odbył się uroczysty apel, a po nim – przemarsz „Alejami” do kościoła św. Jakuba, gdzie odprawiono mszę.

Miejscem jubileuszowej gali był Teatr im. Adama Mickiewicza. W imieniu samorządu Częstochowy wziął w niej udział prezydent Częstochowy. Obecni byli także miejscy radni, częstochowscy parlamentarzyści, przedstawiciele kuratorium, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta i nauczycielskich związków zawodowych. Nie brakło tych, którzy kiedyś chodzili do popularnego „Słowaka” i tych, którzy kiedyś byli nauczycielami i wychowawcami młodzieży tej szkoły. Przyszli rodzice i przyjaciele liceum. Wszystkich gości witała dyrektor I LO Małgorzata Kaim, a całe spotkanie poprowadził absolwent Krzysztof Cybulski, aktor teatralny i filmowy. Pamiątkowe medale wręczono osobom wspierającym szkołę i współpracującym z nią.

Młodzież I LO oraz jego absolwentki i absolwenci przypomnieli ze sceny wiersze Ludmiły Marjańskiej i Haliny Poświatowskiej. W salach szkoły na gości czekały wystawy i prezentacje multimedialne dokumentujące dzieje I LO, począwszy od okresu międzywojennego po dzień dzisiejszy. Wieczorem bawiono się na Balu Absolwentów i Przyjaciół Szkoły.

Historia I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego sięga prywatnego Zakładu Naukowego Żeńskiego Kazimiery Garbalskiej, istniejącego już w latach 70. XIX wieku. W roku 1907 zamieniono go na 8-letnie gimnazjum żeńskie, którego dyrektorem został późniejszy profesor Uniwersytetu Wileńskiego Jan Prüfer.

Podczas I wojny światowej właściciele szkoły rozbudowali ją o dzisiejszy obiekt w podwórzu. W roku 1920 – dzięki zabiegom dyrektora Mieczysława Dominikiewicza – szkołę upaństwowiono, tworząc Gimnazjum Żeńskie im. Juliusza Słowackiego. Jej pierwszą dyrektorką została Zofia Idzikowska. Dzięki niej w „Słowackim” założono pierwszy w Częstochowie, a drugi w kraju, Komitet Rodzicielski.

Podczas okupacji gmach szkoły został zajęty przez Niemców. Dzięki ukrywającej się Zofii Idzikowskiej udało się uchronić szkolny majątek przed zagarnięciem. Zorganizowano też tajne nauczanie w prywatnych mieszkaniach.

Po okupacji przystąpiono natychmiast do odtworzenia nauki w szkolnych murach. Od września 1945 w budynku odbywały się zajęcia dla młodzieży gimnazjów Sienkiewicza, Traugutta oraz Społecznego Stowarzyszenia „Nauka i Praca”. Gdy placówki te otrzymały własne siedziby, budynek „Słowackiego” wyremontowano, a od strony ulicy utworzono internat dla uczennic spoza Częstochowy.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa