Kodeks Dobrych Praktyk – dialog z przedsiębiorcami

Częstochowa podpisała list intencyjny w sprawie Kodeksu Dobrych Praktyk ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców. Jest jednym z trzech polskich miast w projekcie wspierającym dialog społeczny z przedsiębiorcami.

List podpisali 30 sierpnia w Urzędzie Miasta Aneta Janik-Barciś – Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w Częstochowie oraz prezydent miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

W liście zawarta została deklaracja rozwijania wzajemnie korzystnej współpracy w zakresie promocji i wsparcia przedsiębiorczości, a także w celu realizacji działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności lokalnego środowiska ze szczególnym uwzględnieniem sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (tj. MŚP) oraz start-up’ ów. Ideą jest budowanie platformy współpracy między samorządem, biznesem oraz lokalną społecznością.

Obszar współpracy ma obejmować w szczególności wzajemne wsparcie w wybranych działaniach promocyjnych, wspólną organizację wydarzeń o charakterze gospodarczym, wymianę doświadczeń istotnych z punktu widzenia rozwoju gospodarczego oraz działania mające na celu tworzenie dostępnego systemu wsparcia MŚP i start-up’ ów.

Strony zadeklarowały podjęcie działań, które będą sprzyjać dialogowi społecznemu, rozwojowi przedsiębiorczości i osiąganiu sukcesów przez lokalnych przedsiębiorców. Mają mieć też wpływ na poprawę jakości życia i zaspokajanie potrzeb mieszkańców, w tym zwiększenia poziomu zatrudnienia i jakości miejsc pracy.

Kodeks dobrych praktyk – dialog społeczny z przedsiębiorcami – to projekt zainicjowany w tym roku przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Center for International Private Enterprise (CIPE). Jego celem jest pomoc w dialogu społecznym między przedsiębiorcami a samorządem gminnym wybranych miast. ZPP chce stymulować powstanie i wdrażanie systemowych, skoordynowanych rozwiązań w zakresie dialogu z lokalnym biznesem.

Projekt jest realizowany w trzech miastach: Częstochowie, Katowicach oraz Łodzi. By rozpoznać potrzeby oraz zbadać rynek, Związek przeprowadził badania nt. relacji między biznesem a władzami samorządowymi. W czasie projektu organizowane są spotkania i konsultacje z przedsiębiorcami z trzech wymienionych miast we współuczestnictwie z przedstawicielami samorządu (w Częstochowie odbyły się już trzy takie spotkania, kolejne planowane jest 6 września). Projekt zakończony zostanie finalnymi konferencjami oraz podsumowaniem zebranym w postaci raportu – Kodeks Dobrych Praktyk.

Częstochowski oddział ZPP, który realizuje projekt w naszym mieście, zrzesza obecnie ok. 50 podmiotów (nie tylko z miasta) i dynamicznie się rozwija. Patronował m.in. Jurajskiemu Kongresowi Gospodarczemu, wspiera też częstochowskie organizacje pozarządowe (np. Fundację Adullam).

Władze Częstochowy od lat prowadzą dialog z przedsiębiorcami. Wystarczy przypomnieć stworzenie – wspólnie z lokalnym środowiskiem biznesowym - programu wspierania przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy, który obowiązywał w latach 2013-2018. Wiele rozwiązań na rzecz przedsiębiorców oraz wniosków środowiska gospodarczego było konsultowanych w ramach cyklicznych spotkań, w tym „śniadań z przedsiębiorcami”, organizowanych przez miejską Agencję Rozwoju Regionalnego. Miały one dla przedsiębiorców również walor szkoleniowo-doradczy (zostały one zawieszone na czas epidemii, mają powrócić w nowej formule). Cały czas prowadzona jest też współpraca na linii samorząd-biznes-szkoły (w tym w ramach projektów unijnych) mająca na celu profilowanie edukacji pod kątem potrzeb częstochowskich firm, wsparcie szkolnictwa zawodowego, a także umożliwienie praktyk i staży częstochowskim uczniom w zakładach pracy na terenie Częstochowy. Miasto wspiera też procesy inwestycyjne, co koordynuje miejskie Centrum Obsługi Inwestora oraz tworzy lub modyfikuje miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, wychodząc naprzeciw konkretnym planom inwestycyjnym.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa