Sytuacja rowerzystów w Częstochowie - Raport: Miasta dla rowerzystów 2022

CentrumRowerowe kolejny rok z rzędu zbadało sytuację na drogach rowerowych w 20 największych polskich miastach. Opracowany Raport: „Miasta dla rowerzystów 2022”, w przejrzysty i czytelny sposób przedstawia zebrane dane.

W tym roku do współpracy zaproszono aktywistów rowerowych z poszczególnych miast, którym również został oddany głos w kwestiach rowerowych.

Czy infrastruktura rowerowa w największych polskich miastach się rozwija? Czy przekłada się to na bezpieczeństwo rowerzystów? Celem było sprawdzenie, na podstawie danych z 2021 roku, w których miastach rowerzyści mogą poruszać się komfortowo i czuć się bezpiecznie. Częstochowa na tle innych miast niestety prezentuje się przeciętnie.

Zdaniem lokalnych aktywistów rowerowych infrastruktura rowerowa miasta uległa zdecydowanej poprawie względem lat poprzednich, ale poczynione inwestycje nie są wolne od wad. Przyszłość napawa jednak optymizmem w strategii rozwoju miasta „Częstochowa 2030+” znaleźć można wiele zapisów gwarantujących poprawę sytuacji rowerzystów.

Dodatkowo w raporcie znajdą Państwo między innymi informacje na temat:
- długość dróg rowerowych w poszczególnych miastach wraz z przelicznikiem na 1 km2 powierzchni metropolii,
- przyrost dróg rowerowych w miastach od roku 2018,
- liczby wypadków z udziałem rowerzystów wraz z przelicznikiem na 1000 mieszkańców,
- systemów rowerów publicznych,

Powyższe kwestie są istotne nie tylko ze względu na wygodę rowerzystów, ale także będą pomocne w kontekście analizy postępujących przemian urbanizacyjnych w Polsce i Europie. W tym dążenia w kierunku mikromobilności i ograniczenia liczby pojazdów spalinowych w aglomeracjach.

Informacje, które uwzględniono w raporcie pochodzą z urzędów miast, zarządów dróg oraz Głównego Urzędu Statystycznego.

Więcej informacji o Częstochowie znajdą Państwo w karcie miasta TUTAJ.

Raport: „Miasta dla rowerzystów 2022” dostępny TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: centrumrowerowe.pl