Wyzwania, regulacje, trendy

Pod tą nazwą 20 czerwca w Hotelu Arche odbędzie się VI edycja Konferencji ESG – Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny.

W jednym miejscu zbiorą się eksperci, praktycy, pasjonaci ESG*, aby podyskutować na temat środowiska, społecznej odpowiedzialności, innowacji i finansowania. W szczególności będą poruszać zagadnienia z obszaru budowania świadomości oraz raportowania i wpływu na budżet.

Na konferencję zaprasza Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S. A. oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Celem wydarzenia jest promowanie otwartości biznesu i Przedsiębiorstw Społecznych w realizacji strategii CSR** oraz wypracowywanie standardów współpracy pomiędzy sektorami. Eksperci opowiedzą również o tym, jaki wpływ ESG ma na pozyskiwanie klientów, motywowanie pracowników i efektywną rekrutację.

Spotkanie będzie miało charakter sieciującego spotkania, zrzeszającego Przedsiębiorstwa Społeczne, przedsiębiorców, IOB i środowisko akademickie. Będzie to z pewnością szansa na wymianę spostrzeżeń, doświadczeń i wymianę kontaktów.

Ideą ESG jest dążenie do zapewnienia wszystkim grupom społecznym możliwie wysokiego, zrównoważonego poziomu życia oraz promowanie zrównoważonych wzorców. Ludzie, ryzyko i kapitał są kluczowymi ogniwami łączącymi wszystkie wymiary ESG. Człowiek znajduje się w centrum zagadnień związanych z klimatem i odpornością, różnorodnością, równością i inkluzywnością oraz zrównoważonym rozwojem.

Organizacje znajdujące się w czołówce w zakresie ESG wiedzą, że inwestorzy, którzy doceniają znaczenie przyciągania najlepszych talentów, będą wspierać tych, którzy mają wdrożone odpowiednie procesy, talenty i technologie, aby prowadzić wydajne kapitałowo przedsiębiorstwa, a także skupiać się na kwestiach społecznych i środowiskowych.

Raportowanie ESG to proces, do którego należy się przygotować. Dla świata biznesu to wyzwanie, ale też nowe korzyści. Wprowadzenie strategii ESG może wydawać się kosztowne i trudne w realizacji. W związku z tym warto zacząć od małych kroków, które z czasem przyniosą pożądane efekty, a udział w Konferencji będzie przybliżeniem tematu.

Pierwsza część Konferencji to panel dyskusyjny - godz. 10.15-11.30
W debacie wezmą udział eksperci, m.in.
1. Kamil Smogorzewski, dyrektor ds. komunikacji IBRiS, Fundacja Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS,
2. Michał Sobczyk, Executive Consultant, KPMG,
3. Elżbieta Sieniawska, Corporate Social Responsibility Country Lead, Capgemini Polska,
4. Bartłomiej Leszczyński, dyrektor działu obsługi inwestorów i terenów inwestycyjnych, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Druga część Konferencji to warsztaty - godz. 12.00-13.00
„ESG bez edukacji jest jak ekologia bez społecznej świadomości”
– prowadząca Małgorzata Masłowska-Bandosz, dyrektor ds. edukacji ekologicznej, Abrys Sp. z o.o.
„Złap chwilę – w poszukiwaniu równowagi między dawaniem a braniem”
– prowadząca Barbara Michalska, wiceprezeska Zarządu, Edukabe Fundacja Kreatywnych Rozwiązań.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa

* ESG – skrót oznaczający czynniki, w oparciu o które tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i innych organizacji. Składają się one z 3 elementów: E – Środowisko (z ang. environmental), S – Społeczna odpowiedzialność (z ang. social responsibility) i G – Ład korporacyjny (z ang. corporate governance). Ich głównym celem jest dostarczenie inwestorom możliwości porównania na jednej płaszczyźnie alternatywnych kierunków inwestowania, poprzez analizę tych 3 parametrów.
** Społeczna odpowiedzialność biznesu - (od ang. corporate social responsibility – CSR) – koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami interesariuszy. (przyp. red.)