Częstochowa na pierwszym miejscu w najnowszej edycji Rankingu Miast Przyjaznych Kierowcom

Oponeo wraz z aplikacją Yanosik po raz kolejny wzięło pod lupę największe miasta w Polsce, sprawdzając, które z nich zasługuje by nazwać je miastem najbardziej przyjaznym kierowcom.

Tegoroczna odsłona różni się jednak od poprzednich, jest interaktywna i pozwala na wygodne porównanie ze sobą danych z różnych miast oraz poprzednich edycji. W tym roku Częstochowa utrzymała zeszłoroczny wynik pozostając nadal numerem jeden wśród miast poniżej 300 000 mieszkańców! Dodatkowo w mieście znacznie powiększyła się flota aut na minuty.

Mała liczba kolizji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, płynność i dynamika jazdy po mieście czy też niskie koszty eksploatacyjne samochodu – to tylko część wymagań, które należało spełnić, aby móc znaleźć się na szczycie lub w czołówce rankingu. Sprawdzane były też inne, ważne aspekty dla kierujących, takie jak infrastruktura dla samochodów elektrycznych, system carsharingu czy abonamenty i ulgi parkingowe. W poszczególnych kategoriach przyznawane były punkty, które finalnie składały się na końcową ocenę miasta.

Nowa forma rankingu, nowe możliwości
Gdańsk i Częstochowa to bezapelacyjni zwycięzcy tegorocznej edycji, nie w każdym jednak rankingu zajmowały tę samą pozycję. Najnowsza struktura rankingu Oponeo daje możliwość porównywania ze sobą najnowszych wyników poszczególnych miast z ich wynikami w poprzednich edycjach. Dzięki temu można nie tylko poznać mocne i słabe strony polskich aglomeracji, ale również zyskać obraz, jak na przestrzeni lat zmieniała się infrastruktura samochodowa w Polsce.

Kto zyskał, a kto stracił?
Jak pokazują wyniki rankingu, Warszawa z roku na rok staje się miastem coraz bardziej przyjaznym kierowcom. Pozycja stolicy w tegorocznej klasyfikacji generalnej znacząco się poprawiała. Z drugiej strony trwająca od czterech lat zwycięska passa Lublina została przerwana i z samego szczytu rankingu, miasto spadło na przedostatnią lokatę.

Jakie dane można znaleźć w raporcie?
- które miasta wedle przyjętych przez nas kryteriów poradziły sobie najlepiej,
- średnie prędkości poruszania się w poszczególnych miastach,
- liczba zgłoszonych kolizji w ubiegłym roku w poszczególnych miastach,
- koszty i warunki opłat w strefach płatnego parkowania,
- w których miastach jest najbardziej rozbudowana infrastruktura Park N Go,
- średnie ceny paliw,
- w jakich miastach przypada najwięcej ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na jego powierzchnie,
- gdzie jeździ najwięcej aut na minuty czyli stan carsheringu w poszczególnych miastach,
- gdzie najtaniej wymienimy opony oraz w którym mieście można liczyć na najtańsze ubezpieczenie OC.

Zgromadzony zakres danych obejmuje lata 2017-2022.

Pełen ranking dostępny jest na dedykowanej stronie TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa Oponeo