Zbadaj się! Wirus HCV sam nie odpuści!

W przypadku WZW C profilaktyka odgrywa kluczowe znaczenie. Badanie ratuje życie. Zbadaj się! By żyć zdrowo i długo należy dobrze się odżywiać, dbać o aktywność fizyczną, ale przede wszystkim - badać się i w razie potrzeby podjąć się specjalistycznego leczenia.

Niestety, nie robimy tego regularnie. Bywa, że zaniedbujemy ważne dla nas badania, w tym również te pozwalające wykryć wirusa HCV. Pamiętajmy, że wirus sam nie odpuści – jedynie szybka diagnoza i podjęcie leczenia są gwarancją pozbycia się go z organizmu. Obecnie w ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV” można bezpłatnie wykonać badanie anty-HCV w wybranych placówkach na Śląsku.

Jeśli coś nas nie boli, to problem nie istnieje
Niestety wielu pacjentów czeka z profilaktyką do ostatniego momentu. Ten problem jest szczególnie istotny w przypadku zakażeń wątroby, ponieważ nie niosą one ze sobą praktycznie żadnych odczuwalnych objawów. Wątroba to organ, który nie jest unerwiony nerwami czuciowymi. Z tego względu sama w sobie nie może boleć. Jest też dość wytrzymałym narządem – chroni nas przed negatywnymi skutkami złej diety, używek i wieloletnich zaniedbań. Nie jest jednak niezniszczalna, szczególnie w kontekście dopadającej ją wirusów, a w szczególności wirusa HCV. Powoduje on wirusowe zapalenie wątroby typu C, co w konsekwencji może przyczynić się do rozwoju marskości i raka wątroby.

Do zakażenia dochodzi w momencie, kiedy w wyniku przerwania ciągłości tkanek, do organizmu dostanie się niewielka ilość zakażonej krwi. Zakazić można się w codziennych sytuacjach - podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, w studiu tatuażu, a także podczas drobnych zabiegów medycznych. Co więcej, zakazić się można korzystając z tych samych przyborów higienicznych (szczoteczki do zębów i maszynki do golenia). Infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo.

Nieleczone WZW C może rozwijać się latami. Pacjenci często dowiadują się o obecności wirusa w organizmie, kiedy wywołane zmiany są znaczne i mogą wymagać przeszczepu wątroby.

Diagnoza ratuje życie
Co więcej, szybka zdiagnozować to również szybie, skuteczne i bezpieczne leczenie. W tym celu należy się zbadać.
Prof. Jerzy Jaroszewicz Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu, ŚUM Katowicach dodaje: Wirus HCV to jeden z wirusów, którego możemy pokonać, a nie wiedzieć czemu poddajemy się jego działaniu. Już teraz wiemy, że zakażenie wirusem HCV to problem ok. 150 tys. osób w Polsce, z czego aż 86% z nich nie jest tego świadoma. Pacjenci czekają na ostatnią chwilę z wykonaniem badania anty-HCV i pozwalają wirusowi siać spustoszenie w organizmie. Chciałbym przypomnieć, że chociaż na systemowy program wykrywania HCV nadal czekamy, to istnieje szereg inicjatyw, które pozwalają szybko i bezpłatnie takie badanie wykonać. Trzeba jedynie być świadomym jego istoty i konsekwencji ewentualnej choroby. Dlatego zachęcam – badajmy się, diagnoza ratuje życie.

Wsparcie lokalnych samorządów
Jak wspomina ekspert w Polsce nie ma obecnie systemowego rozwiązania, który pozwoliłby szybciej diagnozować pacjentów. Dlatego tym bardziej warto przejąć inicjatywę i wykonać badanie anty-HCV. Niestety, zwykle chorzy dowiadują się o zakażeniu przypadkiem, oddając honorowo krew lub wykonując pogłębione badania np. przed operacją. Poszczególne organizacje pacjenckie, jak chociażby Fundacja Gwiazda Nadziei, organizują kampanie świadomościowe. Jedną z nich jest „Śląsk wolny od HCV”, w ramach, której mieszkańcy regiony mogą bezpłatnie sprawdzić, czy wirus jest obecny w ich organizmie.

Naszą inicjatywę poparł Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, a także włodarze poszczególnych miast i gmin. Dzięki akcji bezpłatnych badań anty-hcv jesteśmy w stanie pomóc tym z pacjentów, dla których nie zostało przygotowane żadne systemowe rozwiązanie. WZW C można wyleczyć, to sukces współczesnej medycyny. Aby jednak tak się stało, należy odpowiednio wcześnie wykryć obecność wirusa w organizmie. Bez badań jest to niemożliwe. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Śląska, do przebadania się – tak szybko, jak to możliwe. Badanie jest bezpłatne, bezbolesne i nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać.” – dodaje Barbara Pepke.

Wykryto wirusa i co dalej?
Badanie anty-HCV wykonuje się z krwi żylnej, gdzie sprawdzana jest obecność wirusa we krwi. W przypadku pozytywnego wyniku wykonuje się badanie weryfikujące, potwierdzające lub wykluczające, aktywne zakażenie tzw. HCV RNA. Na stronie www.gwiazdanadziei.pl, w zakładce Śląsk wolny od HCV, zamieszczone zostały materiały informacyjne, aktywne mapy punktów pobrań oraz placówek, gdzie obecnie prowadzi się leczenie na Śląsku.

Zdiagnozowanie problemy to przełomowa informacja dla każdego z nas. Możemy pozbyć się wirusa i cieszyć się dobrym zdrowiem. Po wykonanym badaniu pacjent może liczyć na wsparcie lekarza. Eksperci podkreślają, że obecnie dysponujemy skutecznym, bezpiecznym, ale też krótkim (trwa zaledwie 2-3 miesiące) leczeniem, niewymagającym hospitalizacji a przede wszystkim – refundowanym, czyli bezpłatnym dla pacjenta

Zapamiętaj!
• Zakażenia HCV rozpoznaje się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby.
• Szacuje się, że zakażonych HCV w Polsce jest 150 tys. osób, z czego tylko 14% jest tego świadoma.
• 1. krokiem jest badanie przeciwciał anty-HCV; potwierdzeniem aktywnego zakażenia jest badanie na obecność RNA wirusa w surowicy.
• Zakażenie HCV może być niewidoczne w wynikach prób wątrobowych.
• Aktualnie stosowane nowoczesne leki są skuteczne i dobrze tolerowane.
• Nie ma szczepionki przeciwko HCV. Podstawą jest profilaktyka i unikanie potencjalnych źródeł zakażenia.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa