Bezpłatne badania w kierunku HCV dla mieszkańców Częstochowy

Do końca roku realizowana jest akcja bezpłatnych badań w kierunku wykrycia wirusa HCV [wirus, odpowiada za marskość i rozwój raka wątroby, przez wiele lat rozwija się bezobjawowo, co utrudnia wczesną diagnostykę].

„Śląsk wolny od HCV” to kampania skierowana przede wszystkim do społeczność lokalnej zamieszkującej miasta całego Śląska. Celem kampanii jest budowanie świadomości na temat grup ryzyka i dróg zakażenia wirusem HCV oraz możliwość diagnostyki, która jest kluczowa w rozpoznaniu aktywnego zakażenia.

Kampanię „Śląsk wolny od HCV” objęli swoimi Patronatami: Marszałek Województwa, Prezydenci w tym Prezydent Miasta Częstochowy, Burmistrzowie oraz Wójtowie 16 miast regionu. Cel jest jeden - zachęcić mieszkańców do darmowej diagnostyki.

W Częstochowie bezpłatne badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C, można wykonać w placówce Alab laboratoria przy:
• ul. Brzozowa 7 lok.2
• ul. Racławicka 22

Wszelki informacje nt. kampanii „Śląsk wolny od HCV” oraz placówki realizujące badania, znajdują się na stronie Fundacji Gwiazda Nadziei.

Zakażenie wirusem HCV to problem globalny. Na świecie około 130-150 mln osób jest nim zakażonych, co odpowiada ok. 2 proc. populacji . Powoduje on śmierć prawie 350 tys. osób rocznie i jest jednym z najczęstszych powodów raka wątroby i przyczyną przeszczepień wątroby.

W Polsce szacuje się, że HCV dotyczy 150 tys. osób, z czego aż 86% z nich nie jest tego świadoma. Na samym Śląsku, w 2019 roku, zakażenie potwierdzono u 359 osób. W kolejnym roku, już dotkniętym pandemią, w całym kraju wykryto zaledwie 929 zakażenia. Te dane są alarmujące! To pokazuje ogrom niedoszacowania danych i jeszcze dobitniej potrzebę prowadzenia diagnostyki całego społeczeństwa. Wspierając kampanię „Śląsk wolny od HCV”, chcemy pokazać, że działania lokalne często wyprzedzają decyzje systemowe i przynoszą realne korzyści dla mikrospołeczności - podkreśla Grzegorz Hudzik Dyrektor WSSE Katowice, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

HCV wymyka się uwadze lekarzy, bo diagnostyka wirusa nie jest prowadzona w ramach działań systemowych. Zazwyczaj chory dowiaduje się o zakażeniu oddając honorowo krew lub wykonując pogłębione badania np. przed operacją. Szereg osób korzysta z usług gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich, wykonuje tatuaże i drobne zabiegi medyczne. To obecnie najczęstsze drogi zakażenia. Do tego dochodzą transfuzje krwi, zażywanie, nawet incydentalnie, narkotyków dożylnych a także zwykła nieuwaga i korzystanie z tych samych przyborów higienicznych (szczoteczki do zębów i maszynki do golenia). To wszystko może być źródłem zakażenia.

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa Fundacji Gwiazda Nadziei