Na miniboisko w dzień znakomitej patronki - Ireny Szewińskiej

Przy okazji święta Miejskiego Przedszkola nr 12 im. Ireny Szewińskiej maluchy mogły zaprezentować się na odnowionym dzięki Budżetowi Obywatelskiemu miejscu do gier i zabaw „pod chmurką”.

Zadanie w Budżecie Obywatelskim – jak okazało się po głosowaniu zwycięskie – polegało na stworzeniu bezpiecznej nawierzchni na miniboisku w przedszkolu przy ul. Broniewskiego. Wcześniej był tam bruk – niekoniecznie najbardziej zachęcający maluchy do aktywności… Został zastąpiony nawierzchnią gumową z kostki SBR Behaton, gwarantujących amortyzację ewentualnych upadków, a zatem bezpieczeństwo podczas gier i zabaw.

Takie kostki są bardzo wytrzymałe, znajdują więc zastosowanie przede wszystkim na sportowych i wielofunkcyjnych boiskach, ale i na chodnikach czy w parkach. Nawierzchnia przepuszcza wodę, zatem po deszczu nie tworzą się na niej kałuże. Zadanie BO objęło również renowację masztów do koszykówki, zakup bramek do piłki nożnej oraz kolorowych ławeczek.

Boisko – choć niewielkie, ale po ważnym „liftingu” – zostało symbolicznie oddane we władanie maluchom 23 maja podczas dnia patronki MP nr 12, wybitnej lekkoatletki Ireny Szewińskiej. Na święto placówki zaproszenie przyjęli parlamentarzysta ziemi częstochowskiej Andrzej Szewiński – syn patronki przedszkola oraz przedstawiciele miasta.

Irena Szewińska (1946 – 2018) jako sportsmenka specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Jej ogromny talent ujawnił się już w szkole podstawowej. Pierwsze medale mistrzostw Polski młodzików wywalczyła jako 16-letnia dziewczyna. Polska nigdy przed nią nie miała lepszej lekkoatletki. Była multimedalistką olimpijską (7 medali – w tym 3 złote) i europejską (10 medali – w tym 5 złotych). Mistrzynią Polski była 24 razy, a rekord kraju ustanawiała 54 razy. 10-krotnie poprawiała rekord świata. W 1974 roku ogłoszono ją najlepszą sportsmenką świata, a trzy lata później – najlepszą lekkoatletką. Jej fenomenalne sportowe osiągi dopełniała jej działalność społeczna. Wszystko to zapewniło jej szacunek nie tylko jako wielkiej sportsmence, ale i wrażliwej osobie. W 2016 roku otrzymała najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. W Księdze Rekordów Guinnessa znalazła się jako jedyna lekkoatletka, która zdobyła olimpijskie medale w 5 konkurencjach.

Przy okazji święta patronki przedszkola pod tablicą poświęconą jej pamięci pojawiły się – rzecz jasna – bukiety kwiatów. Jest tam też cytat z niezwykłej zawodniczki, w którym namawia ona do sportu nie dla laurów, a dla czystej przyjemności i zdrowia...

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa