Obywatele Europy dziś i jutro - Altötting

Tak nazywa się projekt, w którym Częstochowa uczestniczy w ramach współpracy z francuskim Lourdes i niemieckim Altötting. Do tego drugiego miasta niedawno pojechała młodzież liceum ,,Traugutta".

Młodzież częstochowskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta ponownie mogła spotkać się ze swoimi rówieśnikami z obu partnerskich miast Częstochowy między 12 a 18 maja. Tym razem grupa składająca się z 8 uczennic i uczniów oraz 2 nauczycieli udała się do Altötting. Celem takiej wymiany jest promocja idei europejskiej oraz edukacja obywatelskiej młodych.

W programie pobytu znalazły się zajęcia w partnerskiej szkole Herzog-Ludwig-Realschule, gry i zabawy integracyjne, zwiedzanie Altötting i wycieczka do Monachium, wspólne zajęcia z udziałem młodzieży z Ukrainy (także przebywającej wówczas w tym mieście) czy warsztaty językowe. Na spotkanie z młodymi ludźmi znalazł czas burmistrz Altötting Stephan Antwerpen. Odbyła się też konferencja z udziałem przedstawicieli szkół w Altötting oraz tamtejszych władz lokalnych – omówiono na niej doświadczenia poszczególnych miast w zakresie przyjmowania imigrantów, pod kątem integracji młodzieży.

W 2024 roku młodzież z trzech miast ma spotkać się w Częstochowie. Podsumowanie projektu zaplanowano z kolei w Lourdes.

Pobyt niemieckim mieście możliwy był dzięki współpracy między Herzog-Ludwig-Realschule, miastami Altötting i Częstochowa oraz Stowarzyszeniem Błękitna Gwiazda z Lourdes. Program wymiany jest finansowany przez Francusko-Niemieckie Biuro ds. Młodzieży (OFAJ). Od 1963 roku – czyli w ciągu pół wieku działalności – umożliwiło ono prawie 9,5 milionom młodych ludzi poznanie się dzięki niezliczonym programom międzynarodowej wymiany.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa