Naukowcy o pracy kobiet - konferencja online

Czy prawo pracy to twór na miarę męskich potrzeb? Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Czym jest tzw. „niewidzialna” praca kobiet i czy w ubezpieczeniach społecznych występuje równość płci? To tylko niektóre zagadnienia jakie pojawią się podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Kobiety na rynku pracy i w ubezpieczeniach społecznych".

Wydarzenie, odbędzie się w środę, 9 czerwca, o godz. 9:30, a jego organizatorami są Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach. Konferencja odbędzie się online. Aby wziąć w niej udział wystarczy wcześniej wypełnić internetowy formularz, do którego link można pobrać TUTAJ. Pod tym adresem można znaleźć szczegółowy harmonogram, zakres tematyczny i nazwiska prelegentów.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli naukowcy z różnych stron Polski, z różnych placówek naukowych. Podczas spotkania online będą starali się odpowiedzieć mi.in na takie zagadnienia:
• Czy prawo pracy to twór na miarę męskich potrzeb?
• Dlaczego kobiety zarabiają mniej?
• Czym jest tzw. „niewidzialna” praca kobiet i czy w ubezpieczeniach społecznych występuje równość płci?
• Uwarunkowania pracy kobiet – dlaczego kobiety pracują i dlaczego tego nie robią. Wnioski z obserwacji badawczej
• Jak wygląda praca kobiet w perspektywie feminizmu społecznej reprodukcji?

Będzie też mowa o „szklanym suficie”, jeśli chodzi o perspektywy awansu kobiet, a także czy wprowadzenie przejrzystości wynagrodzeń zapobiegłoby patologii nierówności płac tylko i wyłącznie związane z płcią pracownika.

- Ideą konferencji jest spojrzenie na pracę kobiet z różnych perspektyw, od tej zawodowej, po społeczną, ale także tę niewycenianą, niewidoczną, którą kobiety wykonują na rzecz swoich bliskich w domu. Ciekawostką na pewno będzie spojrzenie na pracę kobiet w pandemii - czy ten okres dał im szansę na rozwój, czy też zablokował możliwości awansu? Interesująco zapowiada się także część dotycząca braku aktywności zawodowej kobiet: czy był to świadomy ich wybór, czy też przymus związany z trudnościami na rynku pracy, albo naciskiem ze strony bliskich? Dowiemy się tego z przeprowadzonych badań, które zaprezentowane zostaną na konferencji. Wydarzenie zapowiada się naprawdę ciekawie, dlatego warto sobie zarezerwować ten dzień i wysłuchać wykładów naukowców z całej Polski. Serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów - zachęca Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

cz.info.pl; źródło: Informacja prasowa