Aleja brzozowa z nowymi drzewami

Trwają nasadzenia i prace pielęgnacyjne przy ul. Bialskiej na Parkitce. 58 brzóz – o wysokości od 3 do 4 metrów - zastąpi obumarłe drzewa w „alei brzozowej”.

Z przyrodniczego punktu widzenia lokalizacja „alei brzozowej” w pasie drogowym ul. Bialskiej jest mało korzystna. Problemem jest kwestia utwardzania nawierzchni, budowy chodników, wykonywania zjazdów indywidualnych. Również wiek drzew (ponad 70 lat) oraz mało odporny na upływ czasu i czynniki cywilizacyjne gatunek tworzący „pomnikową” aleję wpływają na to, że w kolejnych latach należy spodziewać się nieuchronnego procesu intensywnego zamierania kolejnych egzemplarzy.

Dlatego też w „alei brzozowej” sukcesywnie prowadzone są działania ochronne, w ramach których w ostatnich latach dokonano już łącznie 244 nowych nasadzeń, tak aby podtrzymać „alejowy” charakter tego lubianego, przyrodniczego pomnika a zarazem popularnego terenu rekreacyjnego.

Pierwotnie w skład „alei brzozowej” wchodziło 385 drzew. Obecnie drzew w różnym wieku i różnym stanie zdrowotnym jest tam dużo więcej, ale nie wszystkie są oczywiście objęte ochroną „pomnikową”. Na przestrzeni lat – w ramach ochrony i pielęgnacji tego pomnika przyrody – miasto uzupełniało powstające w drzewostanie ubytki. Nasadzało także nowe drzewa w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było.

Nasadzenia prowadzono tak, aby zadbać o integralność i regularność układu alejowego 2,5-kilometrowego odcinka ul. Bialskiej. W „alei brzozowej” przyjęta jest zasada, że nowo sadzone brzozy mają obwód pnia nie mniejszy niż 14 cm, a wysokość od 3 do 4 metrów. Takie są też drzewa, które w tym roku zastępują obumarłe brzozy. W sumie 58 sztuk.

W zakresie prac pielęgnacyjnych, które trwają obecnie znalazły się nie tylko nasadzenia nowych drzew w miejsce usuniętych ale także wyrównanie terenu z zebraniem i wywozem wiórów powstałych podczas frezowania. Wykonawca zobowiązany jest również do trzyletniej pielęgnacji gwarancyjnej.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa