#deliberateria 2021

Miasto zawarło porozumienie z Polskim Instytutem Praw Człowieka i Biznesu. Dzięki temu Częstochowa będzie jednym z trzech polskich miast, w których w czerwcu odbędą się konsultacje społeczne poświęcone prawom człowieka. W badaniu, z którego wnioski trafią m.in. do polskiego Rządu, mogą wziąć udział wszyscy chętni powyżej 18 roku życia.

Konsultacje - zgodne z duchem częstochowskiego, miejskiego programu „Teraz Lepsza Praca" - będą przeprowadzane 10 czerwca przez Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu. Aby włączyć się do badania, wystarczy wypełnić ankietę rekrutacyjną, która będzie otwarta do połowy maja. Spośród zgłoszonych osób wybrana zostanie grupa jak najbardziej reprezentatywna dla miasta pod względem demograficznym.

Wybrane przez organizatorów zagadnienia i związane z nimi rekomendacje zostaną poddane dyskusji i głosowaniu, a następnie skierowane m.in. do polskiego rządu. Pierwsza częstochowska #deliberateria to nowy, angażujący model dialogu obywatelskiego.

Zgodnie z misją Instytutu, który jest pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia, tematyka konsultacji dotyczyć będzie biznesu i praw człowieka. Należy pamiętać, że chodzi nie tylko o prawa pracownicze, ale o wszystkie prawa człowieka, których poszanowanie w sytuacji wyboru pomiędzy zyskiem a etyką jest zagrożone.

Informacje o rekrutacji można uzyskać m.in na stronie projektu TUTAJ.

Dla użytkowników FB utworzone zostało specjalne wydarzenie, do którego można dołączyć TUTAJ

Na osoby biorące udział w konsultacjach czeka m.in. dostęp do unikalnej, przedstawionej przez ekspertów wiedzy, dyskusja z wymianą poglądów oraz wyrażenie swojego zdania w formie rekomendacji. Wszyscy uczestnicy otrzymają również zaproszenie na specjalne zamknięte webinarium. Dla niektórych mieszkańców, forma konsultacji on-line i stosowane w jej trakcie rozwiązania technologiczne mogą stać się przełamaniem bariery, wykluczającej ich do tej pory z wydarzeń życia społecznego - zwłaszcza w okresie pandemii COVID-19. Organizatorzy zadbali o stosowne szkolenia dla takich osób. Spotkanie będzie też okazją do poszerzenia horyzontów i poszukania nowej perspektywy dla omawianych zagadnień.

  • #deliberateria - to autorski pomysł Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu. Jest to forma aktywności, np. debaty, w której przeplatają się elementy demokracji deliberacyjnej i kafeterii, znanej z badan społecznych. Istotą #deliberaterii jest swobodna możliwość wyrażenia różnych opinii i punktów widzenia oraz szacunek do punktów widzenia innych uczestników. W #delibaterii może ale nie musi dojść do konsensusu. Ważna jest natomiast otwartość na zmianę postaw i poglądów w wyniku argumentacji oraz dzięki eksperckim opiniom. Różne elementy aktywizacji społecznej są dobierane do #deliberaterii na zasadzie kafeteryjnej.

Ankieta rekrutacyjna dostępna jest TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa