Kwiecień z miejskim miesięcznikiem CGK

Jeśli lekturę będziemy sobie rozsądnie dawkować, treści z najnowszego wydania nie powinno zabraknąć na cały miesiąc. A to kolejny numer „tematyczny” – tym razem z reflektorem skierowanym na częstochowski teatr. I to nie tylko Teatr im. A. Mickiewicza.

Wraz z wiosną zbliża się czas wypadów w jurajskie okolice. Choć też przecież będą się odbywać w reżimie sanitarnym, czyli maleńkim gronie najbliższych nam osób, to o bezpieczeństwie takich wędrówek – nie tylko tym związanym z epidemią – należy pamiętać. „CGK” poświęca więc uwagę tym, którzy są po to, aby z poważniejszych opresji na szlaku nas ratować, czyli jurajskiej grupie GOPR – jej genezie oraz teraźniejszości.

Potem jeszcze o... wyplataniu. Najpierw ze słomy żytniej, później z wiór osikowych. A dokładniej – o będącej efektem etnograficznych dociekań nowej, kwietniowej wystawie w Muzeum Częstochowskim, poświeconej nieco zapomnianemu ośrodkowi rękodzielniczemu jakim są Koziegłowy. W warunkach pandemii, badania terenowe prowadzić było niezwykle trudno, ale pracownikom Muzeum udało się – z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – spotkać z osobami pamiętającymi czasy rozkwitu rękodzielnictwa w tym rejonie. W zależności od sytuacji pandemicznej, wystawę będzie można zwiedzać w wersji wirtualnej albo na żywo. Szczegółów można szukać na stronach społecznościowych Muzeum Częstochowskiego.

Kilka tygodni temu zakończyła się też produkcja filmu o Bogdanie Jastrzębskim, częstochowianinie odznaczonym medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Z tej okazji „CGK” rozmawia z reżyserem i scenarzystą tego dokumentu, Rafałem Bryllem. A jest to film niecodzienny, bo oprócz fascynującego tematu, który porusza, korzysta też z animacji – a to nadal raczej rzadkość w kinie dokumentalnym.

Ten numer „CGK” stoi jednak pod znakiem teatru, w który – podobnie jak w scenę muzyczną – pandemia uderzyła szczególnie mocno. Magda Fijołek rozmawia więc z Wojtkiem Kowalskim – aktorem, reżyserem teatralnym, współtwórcą Teatru From Poland, twórcą „TEATRU Wojtka Kowalskiego z Częstochowy”, laureatem ogólnopolskich nagród za autorskie monodramy. Artysta opowiada o swoich scenicznych początkach – choć najpierw pojawiał się na scenie jako saksofonista – o losach założonego ponad dwie dekady temu Teatru From Poland, o tym, w jaki sposób pracuje nad swoimi monodramami i jak bardzo stęskniony jest za ponownymi występami na żywo. Za Wojtkiem Kowalskim na scenie tęsknią też z pewnością admiratorzy jego poczynań, tym bardziej, że wszystkie jego spektakle mają nutę humoru – choć to absolutnie nie kabaret i na pewno nie o sam humor w nich chodzi...

W tym roku przypada też 65. rocznica nadania częstochowskiemu teatrowi imienia Adama Mickiewicza. Z tej okazji zespół teatralny przygotowuje specjalną, filmową wersję koncertu-widowiska pt. „Coś ty uczynił ludziom, Mickiewiczu?”. Premiera planowana jest na przełom kwietnia i maja. Twórcy zdają się podpowiadać, że czytanie dawnych mistrzów jest sposobem na czas kryzysu. I o tym także jest na stronach kwietniowego „CGK”.

Poza tym znajdujemy rozmowy z artystkami i artystami miejskiej sceny – Agatą Ochotą-Hutyrą, Małgorzatą Marciniak, Iwoną Chołuj i Robertem Rutkowskim. Redakcja jest też przewodnikiem po meandrach gmachu Teatru im. A. Mickiewicza – miejscach dla widza tajemniczych, bo niedostępnych, a zarazem niezbędnych, aby mogły powstawać kolejne spektakle. Dowiadujemy się więc czegoś więcej m.in. o kostiumerni, scenie „Histrion” czy… bocianim gnieździe (choć przecież mowa o teatrze, nie o żaglowcu). A to nie wszystkie teatralne tematy na wirtualnych stronach CGK, bo poczytamy jeszcze choćby o teatrze w kontekście dzieci. Z Danielem Zalejskim pójdziemy śladami miejsc, w których w Częstochowie uprawiano… teatr „offowy” bądź „alternatywny”, a z dr Juliuszem Sętowskim przyjrzymy się dziejom częstochowskiej miejskiej sceny – dziś na dobre ulokowanej w gmachu przy ul. Kilińskiego – oraz jej kolejnym dyrektorom.

Całość – w postaci pliku PDF albo oddzielnych artykułów – jak zwykle na stronie czestochowa.pl TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa