Autyzm, nowotwory, choroby związane z cukrzycą – miejskie programy profilaktyczne

Można bezpłatnie z nich skorzystać kontaktując się z lecznicami i przychodniami, które prowadzą te programy na zlecenie Miasta Częstochowy.

Program badań przesiewowych pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu jest adresowany do dzieci od 18 do 35 miesiąca życia, zameldowanych w Częstochowie. Program obejmuje przeprowadzenie samych badań, diagnostykę kliniczną z zastosowaniem ADOS-2 oraz analizę wyników. Realizatorem jest fundacja „Primo Diagnosis” z siedzibą przy ul. Sułkowskiego 3/7 lok. 13, tel. 692 429 428.

Kolejny program to „Wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych w rodzinach wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika – badanie genetyczne brca1”.

Beneficjentkami są zameldowane w Częstochowie kobiety od 25. do 50. roku życia:
- u których w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi przed 40. rokiem życia, lub nowotwór u co najmniej 2 osób,
- u których wśród krewnych wystąpiły mnogie zachorowania na raka jajnika i/lub piersi,
- stosujące antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą, u których w rodzinie zdarzały się przypadki zachorowań na raka piersi i/lub jajnika
- mające jakiekolwiek zmiany w piersiach lub jajnikach, u których w rodzinie odnotowano przypadki zachorowań na raka,
oraz
- młode kobiety zamierzające stosować antykoncepcję hormonalną, jeżeli pojawiły się u nich jakiekolwiek zmiany w piersiach lub jajnikach.

Po szczegółowe informacje należy kontaktować się z realizatorami programu. A są nimi:
- Gyncentrum Sp. z o.o. Oddział w Częstochowie, ul. Kozielewskiego 9, tel. 34 506 57 65
oraz
- Diagnostyka S.A. Oddział w Częstochowie, ul. Sułkowskiego 17 – tel. 34 361 55 05 (punkty pobrań są przy ul. Brzeźnickiej 59 i Krakowskiej 19/21).

Zameldowane w Częstochowie osoby chore na cukrzycę i stany przedcukrzycowe mogę skorzystać z programu diagnostyki włóknienia i marskości wątroby. Celem jest wczesna identyfikacja pacjentów zagrożonych niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD) w tej grupie pacjentów. Realizatorem jest NZOZ Inter-Med, ul. 1 Maja 27, tel. 787 653 980, 34 324 55 26 – i to tam należy zgłaszać się po szczegółowe informacje.

Program wczesnej profilaktyki onkologicznej dla częstochowianek i częstochowian realizują stowarzyszenie „Częstochowskie Amazonki” (z siedzibą przy alei Pokoju 13) oraz stowarzyszenie „Hospicjum Dar Serca” (z siedzibą przy ul. Orzechowskiego 1). Częstochowskie Amazonki namawiają do badań profilaktycznych m.in. podczas „Marsz Różowej Wstążki”. Planują też „Debatę o zdrowiu”, której tematem będzie wczesna profilaktyka onkologiczna i walka z chorobami nowotworowymi. „Hospicjum Dar Serca” z kolei przygotuje dni otwarte, podczas których będzie można skorzystać z konsultacji ze specjalistami profilaktyki onkologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem raka piersi.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa