Interaktywna mapa Ponika

Ponik kończy w tym roku 550 lat! Pierwsza pisana wzmianka pojawiła się bowiem w 1471 roku. Sąsiedzi: Złoty Potok i Janów, powodowali że miejscowość była w ich cieniu. Ale czas to zmienić! Z funduszu sołeckiego wsi została sfinansowana interaktywna mapa.

Ponik jest miejscowością rozciągniętą wzdłuż rzeki Wiercicy, która na tym odcinku znika pod ziemią by wypłynąć kilka kilometrów dalej. Jest to bardzo rzadkie zjawisko krasowe! Logo Ponika opracowane przy tej okazji nawiązuje to tego zjawiska. Jest tu dużo lasów zarówno państwowych jak i prywatnych. Są też pomniki przyrody i piękne łąki. Nie brakuje tras rowerowych i miejsc do chodzenia z kijkami.

W miejscowości są dwa ośrodki wypoczynkowe (Harcerski ZHP Dąbrowa Górnicza i Caritasu Archidiecezji Częstochowskiej) i  kilka atrakcyjnych gospodarstw agroturystycznychi. Sporo też osób ma swoje domy letniskowe.

Mimo (a może właśnie dlatego) że na Poniku zameldowanych na stałe jest tylko 356 osób (dane na koniec 2020 roku), są aktywną społecznością! Sołectwo na początku września organizuje cykliczne „Święto Pieczonego Ziemniaka”, które jest okazją do spotkania się mieszkańców i gości z innych sołectw. W jego trakcie odbywają się liczne konkursy dla dzieci i dorosłych, wszystko to okraszone muzyką i dobrą zabawą. Oczywiście nie może wtedy zabraknąć pieczonek z ziemniaków i innego smacznego jedzenia! Odbywają się też okazjonalne wspólne wyjazdy rowerowe np. „Z Ponika do Lipnika” czy spotkania integracyjne.

Na terenie sołectwa są miejsca pamięci związane z II Wojną Światową, i modlitewnej zadumy (kapliczki i krzyże), które koniecznie trzeba odwiedzić. Takie nazwy ulic jak Kosynierów i Powstańców Styczniowych też nie są przypadkiem a wspomnieniem bohaterstwa walk uczestników Powstania Styczniowego, które również odbywało się na tym terenie.

Mapę daję się łatwo powiększać, tak by zobaczyć poszczególne miejsca i załączone licznie zdjęcia. Jednym słowem Ponik wart jest zainteresowania!

Wykonanie Smart Geomatic Leszek Litwin.
Uwagi i sugestie co do uzupełnień można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Podziękowania dla autorów zdjęć: Iwony Leszczyńskiej, Konrada Lewandowskegoi, Adama Markowskiego, Michała Napory, Michała Szelesta, GrażynyZiętek.

Interaktywna mapa Ponika dostępna TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: janow.pl