Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2021

Celem Programu jest m.in. ograniczenie negatywnych skutków zdrowotnych i społecznych, wynikających ze spożywania alkoholu. Jednym z istotnych założeń Programu jest profilaktyka pozytywna. Program podczas ostatniej sesji przyjęli częstochowscy radni.
 
Adresatami Programu są mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy, a w szczególności dzieci i młodzież, osoby zagrożone uzależnieniami, „pijące ryzykownie” oraz osoby uzależnione i współuzależnione.

Program wyznacza zadania, w jakich będą podejmowane działania obejmujące profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych oraz służące ograniczeniu problemów wynikających z picia alkoholu. Działania te mają ograniczyć negatywne skutki zdrowotne, społeczne, także te związane z życiem rodzinnym, które wynikają ze spożywania alkoholu. Mają także zredukować zjawisko picia alkoholu i podejmowania innych zachowań ryzykownych przez dzieci i młodzież.
 
Celem Programu jest rozwój systemu działań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rzecz mieszkanek i mieszkańców, który ma m.in. ograniczyć spożycie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych; poprawić jakość życia rodzin z problemem alkoholowym, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin, w których występuje zjawisko przemocy w rodzinie.
 
Priorytetem są m.in. działania terapeutyczne oraz korekcyjno-wychowawcze wśród osób eksperymentujących i używających środki psychoaktywne; zajęcia socjoterapeutyczne i profilaktyczne dla dzieci i młodzieży; edukacja społeczna w zakresie szkód wynikających z uzależnień oraz zażywania substancji psychoaktywnych; zintensyfikowanie szkoleń sprzedawców napojów alkoholowych.
 
Jednym z istotnych założeń Programu jest profilaktyka pozytywna, polegająca na wzmacnianiu tego, co czyni młodych ludzi bardziej odpornymi na zagrożenia oraz na usuwaniu samych zagrożeń. W podejmowanych działaniach akcentuje się potrzebę wzmocnienia indywidualnych możliwości, zainteresowań i uzdolnień dzieci i młodzieży, relacji z rodzicami i innymi osobami, rówieśnikami (Krzysztof Ostaszewski - Pozytywna profilaktyka).
 
Program wpisuje się w zadania strategii rozwiązywania problemów społecznych Miasta, uwzględnia zadania z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii i przemocy w rodzinie, realizowane w ramach integracji i współpracy przedstawicieli jednostek organizacyjnych miasta, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów.
 
Projekt Programu przygotował Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy (który jest jego koordynatorem), we współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz jednostkami działającymi w tym obszarze w mieście.
 
Według ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, finansowaniu programu mają służyć środki pochodzące z należnych gminie opłat, za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
 
Przyjęty przez radnych, Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2021 można znaleźć TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa