Ochrona Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Częstochowscy radni chcą uchronić Jurę Krakowsko-Częstochowską przed budową na jej terenie kopalni rud cynku i ołowiu. W przyjętym stanowisku sprzeciwili się przedłużeniu koncesji na badania złóż tych metali na terenie naszego regionu.

Opinia w sprawie ochrony Jury Krakowsko-Częstochowskiej to efekt udzielonej 29 października przez Ministra Klimatu i Środowiska koncesji na poszukiwania rud cynku i ołowiu na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Takie badania w przyszłości mogą skutkować budową kopalni, a w konsekwencji doprowadzić do degradacji dużej części terenu Jury, który obecnie stanowi cel turystyczny dla coraz większej rzeszy turystów z Polski i zagranicy.

W przygotowanym stanowisku Rada Miasta nie zgadza się na podejmowanie działań zagrażających przyrodzie tej części kraju i apeluje, aby wszelkie aktywności w ramach rozpoznawania struktury geologicznej, były prowadzone w kierunku zrównoważonego rozwoju z zachowaniem walorów dla przyszłych pokoleń.

- Częstochowa to brama Jury, a turystyka jest i będzie dla wielu miast, gmin i powiatów jurajskich jednym z fundamentów odbudowy gospodarki po wygaśnięciu pandemii. Przedłużenie koncesji o kolejne 5 lat, blokuje możliwość wykorzystania przez właścicieli swoich terenów i w konsekwencji rozwoju gmin jurajskich a zwłaszcza gmin Powiatu Zawierciańskiego - czytamy w załączniku do uchwały.

Przyjęte stanowisko trafi do do Ministra Klimatu i Środowiska, parlamentarzystów Ziemi Częstochowskiej oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

***

Stanowisko Rady Miasta Częstochowy
w sprawie ochrony Jury Krakowsko-Częstochowskiej w związku z przedłużeniem koncesji na badania złóż cynku i ołowiu.

Rada Miasta Częstochowy wyraża obawy związane z prowadzeniem prac na terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej w zakresie poszukiwania i rozpoznawania rud cynku i ołowiu, w ramach udzielonej koncesji przez Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 29 października 2020 r. (nr DGK -VI.4770.13.2020.JM). Decyzja ta jest dla nas niezrozumiała w świetle wydanej negatywnej decyzji, w sprawie zmiany koncesji nr 26/2010/p na badania złóż (decyzja Nr DGK-VI.4770.3.2020.IK.1 z dnia 19 czerwca 2020 roku).

Nie zgadzamy się, aby w przyszłości powstała kopalnia rud cynku i ołowiu. Już dziś przedłużenie koncesji o kolejne 5 lat, blokuje możliwość wykorzystania przez właścicieli swoich terenów i w konsekwencji rozwoju gmin jurajskich a zwłaszcza gmin Powiatu Zawierciańskiego.

Częstochowa to brama Jury, a turystyka jest i będzie dla wielu miast, gmin i powiatów jurajskich jednym z fundamentów odbudowy gospodarki po wygaśnięciu pandemii.

Rada Miasta uważa, że obecne i przyszłe działania powinny się koncentrować na ochronie tego szczególnego obszaru Polski.

Uważamy, że ekspansywne wykorzystywanie może doprowadzić do degradacji dużej części terenu Jury, który obecnie stanowi cel turystyczny dla coraz większej rzeszy turystów z Polski oraz z zagranicy.

Apelujemy, aby działania w ramach rozpoznawania struktury geologicznej, były prowadzone w kierunku zrównoważonego rozwoju z zachowaniem walorów dla przyszłych pokoleń.

Przewodniczący Rady Miasta Częstochowy
Zbigniew Niesmaczny

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa