Ustawa o podatku zryczałtowanym – samorządowy wniosek do prezydenta RP

W odpowiedzi na przyjętą przez Sejm ustawę pozwalającą na transfer wpływów z PIT do budżetu centralnego, samorządowcy skierowali do Prezydenta RP wniosek o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności nowych przepisów z Konstytucją RP.

W wyniku przyjętej przez Sejm ustawy (podpisanej przez Prezydenta RP w dniu uchwalenia), część płatników podatku PIT będzie płacić podatek zryczałtowany, w którym samorządy nie mają udziału. Oznacza to transfer ok. 1,4 mld zł rocznie z budżetów Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) do budżetu centralnego.

Zdaniem samorządowców jest to wbrew konstytucyjnej zasadzie adekwatności, mówiącej o tym, że zasilanie finansowe samorządów powinno być proporcjonalne do przekazanych zadań. W tym przypadku nie ma mowy o jakimkolwiek zmniejszeniu zakresu zadań JST, ani o rekompensacie poważnego ubytku w dochodach.

W trakcie prac parlamentarnych Senat na wniosek samorządów wprowadził rekompensatę tych ubytków, ale Sejm odrzucił poprawkę Senatu.

Pełna treść samorządowego wystąpienia do Prezydenta RP znajduje się na stronie Związku Miast Polskich TUTAJ.

O planach wprowadzenia wspomnianej regulacji pisaliśmy szerzej w tekście „Nie degradujcie finansowo samorządów - apel do Parlamentarzystów”, związanego z listem prezydenta Częstochowy, kierowanego do częstochowskich parlamentarzystów. Zmiana w ustawie o podatku dochodowym będzie oznaczać ubytek kolejnych 8,3 mln zł rocznie dla budżetu miasta Częstochowy.

Cały artykuł TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa