Oddawanie osocza – miasto interweniuje

Częstochowianie są zainteresowani oddawaniem osocza. Niestety by to zrobić muszą pojechać do Katowic. Dla osób, które właśnie wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem to duże utrudnienie, chcieliby pomagać innym, ale tu, na miejscu. Dlatego Prezydent Miasta interweniuje w Narodowym Centrum Krwi.

Prezydent Częstochowy, w trosce o częstochowianki i częstochowian, popiera wszelkie działania umożliwiające uruchomienie w Częstochowie punktu pobierania osocza od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem SARS–CoV-2 i kwalifikują się do oddania osocza. 13 listopada wysłał w tej sprawie pismo do Dyrektor Narodowego Centrum Krwi w Warszawie.

Rozwiązaniem byłby zakup separatora osoczowego na potrzeby Oddziału Terenowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Częstochowie.

Każdego dnia średnio ok. 40-50 osób uznanych zostaje przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie za tzw. ozdrowieńców, którzy mogliby być potencjalnymi dawcami osocza. Niestety, najbliższy punkt, w którym można oddać osocze znajduje się – jak niedawno informowaliśmy - w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Tymczasem, dla wielu osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, pokonanie ok. 80 kilometrów to zbyt duże utrudnienie, a czasem także wysiłek. Ta odległość ogranicza możliwość oddania osocza i jednocześnie udzielenia wsparcia osobom aktualnie leczonym na COVID-19 m.in. w naszym mieście.

- Zakup separatora osoczowego na potrzeby Oddziału Terenowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Częstochowie z pewnością służyć będzie mieszkańcom Częstochowy i ułatwi im oddawanie osocza tak potrzebnego w leczeniu ciężkiego przebiegu choroby Covid-19 – napisał prezydent Częstochowy w piśmie do Dyrektor Narodowego Centrum Krwi w Warszawie.

Duża liczba zachorowań na COVID-19 to także zwiększenie liczby ozdrowieńców. Należy podjąć działania, które umożliwią oddawanie osocza w punktach poboru zlokalizowanych jak najbliżej miejsca zamieszkania osób, który nabyły już odporność.

Przypomnijmy, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje o oddawanie osocza od osób, które przechorowały COVID-19 lub przebyły bezobjawowo zakażenie koronawirusem SARS COV-2. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi objawami zakażenia. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa