Ponownie 12 bestsellerów, ponownie za darmo... Trzeba czytać!

Częstochowa po raz kolejny włączyła się w akcję promującą czytelnictwo. Na chętnych czeka 12 e-booków i 10 audiobooków. Jest wśród nich m.in. „Zimowlę” Dominiki Słowik, „Nie ma” Mariusza Szczygła, „Czarne morze” Karoliny Macios, „Zadra” Roberta Małeckiego.

Czytaj PL to największa nie tylko w Polsce ale i na świecie tego rodzaju akcja promująca czytelnictwo, otwierająca miłośnikom literatury dostęp do książek nie w tradycyjnej formie, ale wykorzystując do tego smartfony i tablety.

Czytaj PL to świetne książki do czytania i do słuchania - do końca listopada  w pełni za darmo. Wystarczy pobrać ze sklepu App Store lub Google Play aplikację Woblink, zeskanować kod QR na stronie czytajpl.pl - by uzyskać dostęp do 12 pozycji wydawniczych, jakie proponowane są w tegorocznej edycji.

Oferta tytułów zróżnicowana jest gatunkowo, każdy z czytelników powinien więc znaleźć coś dla siebie. Czytaj PL to najlepsza literatura piękna, kryminały, reportaż, książka historyczna, powieść młodzieżowa i poradnik. To tytuły cenionych autorów, wśród których nie zabrakło laureatów prestiżowych laurów.

Jak zawsze, 12 tytułów dostępnych jest za darmo w formie e-booków, a dodatkowo 10 z nich – w wersji audiobooków. W wyselekcjonowanej „dwunastce” znajdziemy m.in. „Zimowlę” Dominiki Słowik, wyróżnioną tegorocznym Paszportem Polityki i zbiór reportaży „Nie ma” Mariusza Szczygła, za którą autor dostał w 2019 roku Nagrodę Nike. Fanów kryminałów i thrillerów do lektury skuszą „Czarne morze” Karoliny Macios, „Zadra” Roberta Małeckiego, „Topiel” Jakuba Ćwieka oraz Remigiusz Mróz i jego „Głosy z zaświatów”. Znaleźć też będzie można pozycje Wojtka Drewniaka, Pauliny Hendel, Mikołaja Łozińskiego, Andri Snar Magnason, Jakuba Małeckiego i Stefanie Stahl. Pełna lista wraz z opisami znajduje się tutaj.

W roku 2020, z uwagi na pandemię koronawirusa, akcja opanuje przede wszystkim internet. W promocję angażują się miasta, z którymi organizatorzy mówią o tym, jak ważne jest czytanie. Częstochowa kolejny już raz odpowiedziała na zaproszenie organizatorów, włączając się do akcji w roli miasta partnerskiego.
Poza promocją CZYTAJ PL w przestrzeni internetu, ekspozycję plakatów zaplanowano m.in. w siedzibie głównej Biblioteki Publicznej i w jej filiach.

W ubiegłorocznej edycji akcji zaproponowane książki przeczytało aż 50.000 osób. Czytaj PL jest znana także poza granicami naszego kraju. Krakowscy organizatorzy współpracują z innymi Miastami Literatury UNESCO, dzięki którym akcja dotrze m.in. do Mediolanu, Manchesteru i Quebecu. Już po raz drugi będzie też obecna w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.

Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink
Partner strategiczny: Instytut Książki
Wydawcy: Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo SQN, Dowody na Istnienie, Wielka Litera, Czwarta Strona, Filia, Wydawnictwo Otwarte, We Need YA, Wydawnictwo Literackie, Karakter, Wydawnictwo Marginesy

Więcej o akcji: akcja.czytajpl.pl

Plik do pobrania:
PLAKAT CZYTAJ.PL

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa