Zasady zlecania testów na koronawirusa

We wrześniu zmieniły się zasady zlecania testów na koronawirusa. Teraz to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) może zlecić taki test ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Procedury są różne w zależności od sytuacji w jakiej znajduje się pacjent.
 
Ministerstwo Zdrowia publikuje sześć schematów, które opisują różne sytuacje, w których mogą się znaleźć lekarz i pacjent. Specjalnie przygotowane algorytmy pokazują ścieżki postępowania z pacjentem zarówno w przychodni jak i w szpitalach.

Schematy dotyczą sytuacji, gdy pacjent jest samodzielny i niesamodzielny oraz gdy ma objawy charakterystyczne dla COVID-19 takie jak: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku lub gdy te objawy nie wystąpią wszystkie naraz, ale pacjent ma infekcję.

Ważne zasady związane ze zlecaniem badań przez lekarzy POZ
• W przypadku ciężkiego przebiegu choroby pacjenci powinni być testowani w warunkach szpitalnych.
• Zlecenie testu po teleporadzie jest możliwe tylko pod warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – tj. stwierdzone i udokumentowane kliniczne cztery objawy tej choroby: temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smaku.  
• Lekarz POZ informuje szpital z oddziałem zakaźnym o pacjencie z potwierdzonym COVID-19, który zostanie przekazany lub przyjedzie własnym transportem do szpitala.

W załączniku - zasady zlecenia testów dla pacjentów.

Pliki do pobrania:
ZASADY ZLECANIA TESTÓW

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa