Uczczono Dzień Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

27 września w Częstochowie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz 81. rocznicy powstania Szarych Szeregów.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobie harcmistrza ZHP Edwarda Szostaka. Następnie kwiaty zostały złożone pod pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny na Placu Pamięci Narodowej. W uroczystościach uczestniczył zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak w asyście funkcjonariuszy Straży Miejskiej oraz harcerze z częstochowskiego Hufca ZHP.

W Polsce za zalążek Polskiego Państwa Podziemnego uważa się zawiązanie z 26 na 27 września 1939 roku konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stało się to tuż przed kapitulacją Warszawy, z inicjatywy grupy oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim na czele. Polskie Państwo Podziemne kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Polskie Państwo Podziemne było ewenementem w skali okupowanej Europy. Częstochowa odegrała w jego historii szczególną rolę. Po upadku Powstania Warszawskiego została ostatnią stolicą Polskiego Państwa Podziemnego.

Szare Szeregi to konspiracyjny kryptonim organizacji harcerskiej ZHP w okresie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Powstały 27 września 1939 w Warszawie decyzją grona członków Naczelnej Rady Harcerskiej. Współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komendą Główną Armii Krajowej. Szare Szeregi były najliczniejszą konspiracyjną organizacją młodzieżową, która w połowie 1944 r. skupiała ponad 15 tys. członków. Poza Warszawą aktywnie działały m.in. w Radomiu, Gdyni, Krakowie i na Śląsku. Rozwiązane zostały 17 stycznia 1945 roku.

W lutym tego roku częstochowska Rada Miasta wyraziła zgodę na wzniesienie w mieście pomnika Ku Czci Szarych Szeregów. Z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie jego budowy wystąpił Społeczny Komitet Mieszkańców Częstochowy Budowy Pomnika – Obelisku Ku Czci Szarych Szeregów. Na miejsce powstania obelisku wybrano Skwer Druha Zygmunta Łęskiego.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa