78. rocznica likwidacji częstochowskiego getta

22 września 1942 roku rozpoczęła się deportacja ok. 40 tys. Żydów do obozu zagłady w Treblince. Przy pomniku Pamięci Żydów Częstochowian uczczono te tragiczne wydarzenia.

Niemcy rozpoczęli likwidację częstochowskiego getta dzień po jednym z najważniejszych żydowskich świąt - Jom Kippur. Ostatecznie zakończyła się w nocy z 7 na 8 października.

W 1939 roku w Częstochowie mieszkało 28 tysięcy Żydów. Kolejni przybyli tu później z terenów wcielonych do Rzeszy, przenoszono tu także ludność żydowską z okolicznych miasteczek. Na mocy rozporządzenia wydanego przez stadthauptmanna Richarda Wendlera, 9 kwietnia 1941 roku utworzono getto. Jego obszar wyznaczały od północy ulice Kawia, Kiedrzyńska i Jaskrowska, od południa ulice Fabryczna (obecnie Mielczarskiego), Narutowicza (obecnie Krakowska) i Strażacka, od wschodu rzeka Warta, a od zachodu tory kolejowe. Obszar getta obejmował w dużej części terytorium przedwojennej żydowskiej dzielnicy.

78 lat temu, 22 września 1942 roku, Niemcy rozpoczęli likwidację getta. Do Treblinki z Umschlagplatzu, towarowymi pociągami wywieziono około 40 tysięcy Żydów. Większość już stamtąd nigdy nie wróciła...

We wtorek, 22 września, 78 lat po tych tragicznych wydarzeniach, kwiaty przy pomniku zaaranżowanym na terenie dawnej rampy kolejowej, na częstochowskim Umschlagplatzu, upamiętniającym deportację ludności żydowskiej złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta z zastępcą prezydenta Ryszardem Stefaniakiem i wiceprzewodniczącą Rady Miasta Jolanta Urbańską na czele.

Pomnik powstał w 2009 roku z inicjatywy i funduszy Zygmunt Rolata, Przewodniczący Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków, Honorowego Obywatela Częstochowy. Autorem projektu jest zmarły przed 4 laty Samuel Willenberg, powstaniec i uciekinier z Treblinki, uczestnik Powstania Warszawskiego. W Galerii Dobrej  Sztuki można teraz oglądać ogólnopolską wystawę rzeźb przygotowaną przez IPN w Warszawie, zatytułowaną Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Organizatorem obchodów  rocznicowych było Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów w Częstochowie.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa