Industriada 2020 w Częstochowie – Natura w Przemyśle

W sobotę 26 września w ponad dwudziestu miastach województwa śląskiego odbędzie się kolejna edycja święta szlaku zabytków techniki. Organizowana od 11 lat impreza na stałe już wpisała się w kalendarium wydarzeń, tradycyjnie promując przemysłowy charakter regionu. Hasłem przewodnim tegorocznej Industriady jest „Natura w Przemyśle”.

Industriada to wydarzenie, które łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Podczas tegorocznej edycji przewodnicy wprowadzą uczestników w świat NATURY I PRZEMYSŁU. Kilkadziesiąt obiektów przygotuje dla miłośników szlaku ciekawe atrakcje, a część z nich będzie udostępniana za pośrednictwem transmisji w social mediach oraz w telewizji.

Wśród ponad 20 związanych z przemysłem miast, które biorą udział w Industriadzie, znalazła się również Częstochowa. 26 września na mieszkańców i gości – w trzech różnych obiektach – czekać będą m.in. warsztaty, wystawy z przewodnikiem, prezentacje oraz… manewry Stonki z Bykiem. Imprezę zakończy eksperymentowanie w materii dźwięku i obrazu czyli koncert „Tam Tam Project”. O wszystkich planowanych wydarzeniach można przeczytać na stronie www.industriada.pl http://industriada.pl/

Darmowy transport
Po raz kolejny uczestnikom INDUSTRIADY bezpłatny transport zapewnią Koleje Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Więcej informacji na ten temat TUTAJ.

INDUSTRIADA 2020 – częstochowskie wydarzenia

I. Park im. ks. S. Staszica – Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Pawilon Wystawowy (liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr. tel. 504 757 178 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00)

PROGRAM:
12:00 – 17:30 Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Poznajemy historię wydobycia rud żelaza w regionie częstochowskim – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem audio.
12:00 – 18:00 Instalacja w przestrzeni
Instalacja nawiązująca do tematu przewodniego Industriady, oparta zarówno na motywach zaczerpniętych z przyrody, jak i zahaczających o aspekt przemysłowy, stworzona między innymi z materiałów naturalnych.
12:00 – 16:00 Natura w rudzie /warsztaty/
Podczas warsztatów uczestnicy wykonają z „rudnej” gliny stworzenia żyjące w erze jurajskiej. Będą odbijać na różnych powierzchniach amonity, małże, belemnity, paprocie, tworzyć niezwykłe formy graficzne i unikalną biżuterię. Poznają, co kryje w sobie podczęstochowska ruda żelaza.
14:00 – 15:00 Muzyka z odzysku /warsztaty muzyczne/
Ekologiczne warsztaty robienia instrumentów z materiałów z recyclingu, zainspirowane muzyką etniczną, prowadzone przez członków stowarzyszenia „Etnochowa”.
15:00 – 16:00 Etnochowa /koncert/
Gratka dla wszystkich lubiących etniczne instrumenty perkusyjne i takie też rytmy… Aranżacje zespołu „Etnochowa” skupiają się głównie na rytmach zachodnioafrykańskich oraz orientalnych. Bębny, rytm, moc i fantazja. Siła DŹWIĘKU!
17:00 – 18:00 Dotyk dźwięku /koncert/
Koncert z wykorzystaniem bębnów dun dun oraz djembe z basem i thereminem – kosmicznym, melodyjnym instrumentem bezdotykowym. Żywioł i nostalgia. Muzycy połączą mechaniczne, industrialne i maszynowe dźwięki wprost z kopalni, fabryki czy nawet lotniska z odgłosami przyrody, natury, matki Ziemi – zaprezentują, jak poprzez pracę z dźwiękiem i rytmem odzyskać wewnętrzną harmonię, odkryć swój potencjał. Czterech muzyków – cztery żywioły.
19:00 – 20:00 Tam Tam Project /koncert/
Niespotykane połączenie dźwięków z różnych stron świata z nowoczesnymi i klasycznymi stylistykami muzycznymi...
Eksperymentowanie w materii dźwięku i obrazu – towarzyszące muzyce wizualizacje obrazów Tomasza Sętowskiego i videoclipy tworzą wyobrażenie dwóch sprzeczności – techniki i natury.

„Tam Tam Project” to autorski zespół Piotra Jacksona Wolskiego, nastawiony na czerpanie z najbardziej odległych gatunków muzyki z całego świata. Zachwyca mieszanką różnorodnych stylów muzycznych – od muzyki afrykańskiej, arabskiej po romską – w nowoczesnej i zaskakującej oprawie muzycznej – fusion, rock, house, electronic. Rytm i cykliczność natury mają być odbiciem do równowagi, wytwórczości i industrializacji.

II. Muzeum Produkcji Zapałek, ul. Ogrodowa 68
10:00 – 18:00 Zwiedzanie historycznej Fabryki z unikatową na skalę światową sprawną technicznie zabytkową linią technologiczną do produkcji zapałek – zwiedzanie z przewodnikiem

III. Muzeum Historii Kolei, ul. Pułaskiego 100/120
11:00 – 15:00 - Pokaż, Osiołku, co masz w środku – zwiedzanie z przewodnikiem
11.00 – 17.00 - Przejażdżka drezyną – uruchomienie maszyny/urządzenia HIT
11:00 – 16:00 - Poprowadź lokomotywę – symulator lokomotywy EU07
11:00 – 17:00 - Manewry Stonki z Bykiem? O co chodzi? – prezentacja
11:00 – 17:00 - Bez piasku ani rusz - natura na kolei – prezentacja
11:00 – 17:00 - Muzeum Historii Kolei – zwiedzanie z przewodnikiem

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa