Częstochowski Park Wodny gotowy w 95%

Na pozostałe 5% wykonawca ma czas do połowy września – wtedy bowiem zaplanowano zakończenie inwestycji przy ul. Dekabrystów 45. W środku, oprócz strefy rekreacyjnej, znajdziemy urozmaiconą strefę odnowy biologicznej. Na zewnątrz, przy Pływalni Letniej, zostało sporo powierzchni plażowej wokół otwartego basenu, która przyda się w upały.

Inwestycja jest realizowana w formule „projektuj – buduj” na terenie Pływalni Letniej przy ul. Dekabrystów, administrowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zakres robót objął – oprócz budowy samego budynku aquaparku – wykonanie dróg wewnętrznych, parkingów, chodników, niezbędnej infrastruktury technicznej oraz zagospodarowanie terenu.

Trzykondygnacyjny, podpiwniczony budynek parku wodnego – o prostej bryle, z płaskim dachem – dłuższym bokiem zwrócony jest równolegle do ul. Dekabrystów. Jego kształt i usytuowanie zaprojektowano tak, aby pozostawić maksymalnie duże powierzchnie plażowe między nowym obiektem a istniejącą Pływalnią Letnią.

Plac gospodarczy z wejściami technicznymi zajął stronę wschodnią. Natomiast od południowo-zachodniej wzniesiono obszernie przeszkloną halę basenową.

Niecka rekreacyjna z przyszłymi atrakcjami wodnymi zajmuje centralną strefę hali. Wydzielono też mniejsze strefy – dziką i leniwą rzekę, grotę sztucznej fali czy część z wytwarzaną za pomocą kuli sztuczną falą. Jest też strefa z masażami (podwodnymi i nadwodnymi), gejzerami powietrznymi, a także strefa relaksu z leżankami i ławeczkami z masażem. W pobliżu niecki rekreacyjnej umieszczono baseny z hydromasażem oraz miejsca wypoczynku na leżakach. Wydzielona została również przestrzeń na brodzik dla dzieci. Zamontowano dwie zjeżdżalnie typu „Anakonda” – o „zawiłej”, a więc pełnej zakrętów konstrukcji – oraz jedną szeroką zjeżdżalnię rodzinną.

Ze strefy SPA skorzystamy na piętrze – znajdziemy tam docelowo saunę suchą fińską, biosaunę z solą, łaźnie – kamienną i rzymska czy caldarium („łagodniejszą” wersję sauny, bezpieczniejszą dla osób unikających wysokich temperatur). Do dyspozycji będzie też sauna „4 żywiołów”, grota lodowa, sauna Infrared (czyli na podczerwień), grota solna, prysznice „atrakcji i doznań”, a także basenik schładzający i basen solankowy. Także na piętrze będzie taras relaksacyjny z placem zabaw oraz część gastronomiczna w antresoli – bary „suchy” i „mokry”. Piętro pomieści też pomieszczenia administracyjne.

Na parterze na gości będą czekać kasy oraz strefa szatni z 227 szafkami dla 554 osób, 20 przebieralni (w tym jedna dla osób z niepełnosprawnościami) oraz – dodatkowo – 2 szatnie dla grup zorganizowanych (łącznie dla 105 osób) i 3 przebieralnie (w tym jedna dla gości z niepełnosprawnościami). Na poziomie piwnicy znajdzie się parking oraz pomieszczenia techniczne, socjalne i magazynowe.

Częstochowski aquapark w liczbach
Jego łączna powierzchnia zabudowy to ponad 3 200 m kw. Lustro wody basenów zajmie niemalże 800 m kw., a maksymalna głębokość wody to 1,35 m. Zjeżdżalnie będą wysokie na ponad 18 m. Przy budynku do dyspozycji gości będzie 227 miejsc parkingowych (w tym 46 w parkingu podziemnym).

Wykonawca informuje, że roboty są zaawansowane w 95 procentach. W środę ze stanem prac przy tej jednej z największych trwających obecnie miejskich inwestycji zapoznał się prezydent Częstochowy w towarzystwie naczelnika Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy.

Jeśli kolejne niespodziewane okoliczności nie staną na przeszkodzie – a okres pandemii przyczynił się do opóźnień w budowie – ostateczny finał budowy aquaparku ma nastąpić 15 września. Termin uruchomienia parku wodnego w Częstochowie dla wszystkich chętnych będzie zależał zarówno od odbiorów i uzyskania zgody na użytkowanie, jak i od oceny aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju.

Całościowy koszt robót, którymi zajmuje się konsorcjum CZ.P.B.P. „Przemysłówka” Spółka Akcyjna i Z.R.B. KAR-BUD, to nieco ponad 51, 5 mln zł.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa