Oświadczenie samorządowców w sprawie wyborów prezydenckich

Związek Miast Polskich wraz z ogólnopolskimi i regionalnymi organizacjami gmin wydał oświadczenie w sprawie nieudanych wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja 2020 roku. Oświadczenie jest reakcją na polityczną propagandę stawiającą samorządowcom zarzut, że to z powodu nieprzekazania przez samorządy list wyborców nie mogło dojść do wyborów w ustalonym pierwotnie terminie.

W oświadczeniu podpisanym przez prezesów Zarządu Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich Związku Miast Polskich oraz przewodniczących Związku Gmin Wiejskich RP oraz Śląskiego Związku Gmin i Powiatów czytamy m.in.:

(…) Przypominamy, że nasze organizacje wielokrotnie wyrażały stanowiska, opinie i apele, dotyczące braku możliwości przeprowadzania w czasie obowiązywania stanu epidemii wyborów i referendów lokal­nych, których terminy przypadały w marcu, kwietniu i maju, a także wyborów prezydenta RP. Między innymi zakwestionowaliśmy nagłe uchwalenie 28 marca w nowelizacji ustawy COVID-owej art. 40, znacznie poszerzającego krąg osób głosujących korespondencyjnie, bez niezbędnych zmian w licznych innych prze­pisach wyborczych. Poprawkę Senatu, skreślającą ten artykuł, Sejm odrzucił. Tydzień później (6 kwietnia) Sejm uchwalił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenta RP, zarządzonych w roku 2020. Podczas procedowania w Senacie zgłosiliśmy do tej ustawy wiele konstruktywnych uwag, wskazu­jąc konieczne zmiany, by procedura korespondencyjna mogła być przeprowadzona. Jednocześnie wyra­ziliśmy przekonanie, że niektóre spośród przyjętych rozwiązań – zwłaszcza wobec ograniczenia roli Państ­wowej Komisji Wyborczej w procesie przeprowadzenia wyborów – rodzą poważne wątpliwości co do docho­wania konstytucyjnych zasad równości, powszechności i tajności głosowania (…). Wobec braku możli­wości poprawienia ustawy w terminie umożliwiającym przeprowadzenie według niej wyborów Senat od­rzu­cił ustawę w całości, ale Sejm odrzucił uchwałę Senatu. Po podpisaniu jej przez Prezydenta RP minister akty­wów państwowych zdążył jeszcze wydać na jej podstawie bezprzedmiotowe rozporządzenie wykonawcze.

W międzyczasie wiele polskich gmin przyłączyło się do Apelu polskiego samorządu o przyjęcie rozwiązań, które uratowałyby naszą demokrację przed nadchodzącym kryzysem. Nasz apel nie został wysłuchany, podobnie jak apele licznych innych środowisk, w tym Państwowej Komisji Wyborczej oraz Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Od końca marca apelowaliśmy o wprowadzenie przewidzianego w Konstytucji stanu klęski żywiołowej, który nieformalnie i tak obowiązuje, a który pomógłby rozwiązać liczne problemy, jakie powstały w wyniku wprowadzonych restrykcji i ograniczeń, w tym kwestie organizacji wyborów i referendów lokalnych oraz wyborów prezydenta RP. Rząd zlekceważył nasze argumenty, dążąc za wszelką cenę do wyborów.

W drugiej połowie kwietnia br. podjęto pozbawione podstaw prawnych działania i naciski, których celem było zmuszenie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do wydania nieuprawnionemu podmiotowi spi­sów wyborców, zawierających dane osobowe naszych mieszkańców. W tym samym czasie minister cyfryzacji ujawnił, że przekazał temu samemu podmiotowi dane z rejestru PESEL, co było działaniem nielegalnym. Cała ta „akcja” odbywała się na podstawie decyzji Premiera z 16 kwietnia br., wydanej bez podstawy prawnej.(…)

Z pełną treścią oświadczenia można zapoznać się na stronie ZMP TUTAJ

Warto dodać, że jeżeli chodzi o wydane 9 maja rozporządzenie w sprawie przekazania spisu wyborców gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz operatorowi wyznaczonemu w związku z przeprowadzeniem wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. samorządowcy (w tym władze Częstochowy) kierują się w tym zakresie m.in. interpretacją Państwowej Komisji Wyborczej, a także wykładnią Biura ZMP, z którą można się zapoznać m.in. na stronie Związku Miast Polskich, w dwóch wydanych komunikatach:

http://www.miasta.pl/aktualnosci/komunikat-20ef462e-7a0b-4b69-a020-66b98e4f5018
http://www.miasta.pl/aktualnosci/jak-zwykle-mielismy-racje

Samorządowcy nie mają w tej chwili podstaw do przekazania list wyborców w związku z wyborami na Prezydenta RP, na mocy wydanego 9 maja rozporządzenia, bo zaplanowane na 10 maja wybory się nie odbyły, a data nowych nie została jeszcze ogłoszona. Spisy wyborców przygotowuje się do konkretnych wyborów. Po ich przygotowaniu będzie można je przekazać, zgodnie z obowiązującym prawem.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa