Majowy miesięcznik CGK ponownie tylko online

To już drugie wydanie miejskiego magazynu, którego – przez koronawirusa – nie otrzymamy w zwyczajowej, papierowej formie. Nadal jest jednak dostępny w sieci – jak zawsze bezpłatnie i z dobrej jakości zawartością. Głównie, choć nie tylko, poświęconą częstochowskiej kulturze.

Sytuacja wywołana przez nowego wirusa jest wyzwaniem dla systemu edukacji – rodzi choćby pytania o to, jaki jego model jest współcześnie najbardziej skuteczny. Na łamach „CGK” mierzy się z nimi Piotr Nita, prowadzący zajęcia dla pedagogów w całej Polsce w ramach Instytutu Tutoringu Szkolnego, od dawna zainteresowany alternatywnymi metodami w szkolnictwie.

W tym numerze jest wyjątkowo dużo literatury. Nic dziwnego – choć obostrzenia sanitarne się zmieniają i jest teraz nieco więcej możliwości wychodzenia na świeże powietrze, to w domach i mieszkaniach nadal przebywamy więcej niż w poprzednich latach. A wtedy miło i pożytecznie jest wypełnić sobie czas… czytaniem. W majowym miesięczniku znajdziemy więc propozycje lektur z Częstochową w tle – jak książki Jacka Dehnela „Ale z naszymi umarłymi” czy jeden z tomów cyklu „Berserk” Pawła Majki. Nie tylko jednak o prozie tym razem – redakcja udostępnia bowiem karty ,,CGK” także poetkom i poetom, którzy… po swojemu odnoszą się do pandemicznego nastroju ostatnich tygodni. A jakby poezji było jeszcze za mało – mija 85. rocznica urodzin Haliny Poświatowskiej. Przeczytamy więc i o tej, najsłynniejszej jak dotąd, postaci częstochowskiej poezji, ale bez nadęcia, które pewnie jej samej by się nie podobało…

Całkiem niedawno odszedł Zbisław Janikowski – jeden ze szczególnie lubianych częstochowskich gawędziarzy, znakomicie zaznajomiony z dziejami miasta. Wspomniano więc w „CGK” także i jego postać. Bezwzględnie na to zasługuje.

Trwa projekt „Twarze przyszłości” – tak jak trwa rok 800-lecia pisanej historii Częstochowy, choć ten jubileusz chyba nie mógł trafić na bardziej niesprzyjające okoliczności. Poznamy więc nieco bliżej Katarzynę Woszczynę, członkinię kapituły projektu, oraz dwie kolejne młode osobowości miasta – muzyka Michała Rorata (wcale nie częstochowianina z urodzenia…) oraz siatkarkę Julię Nowicką.  

Obok tego nie zabraknie wędrowania po Częstochowie z dr Juliuszem Sętowskim – choć na taki prawdziwy spacer z tym znawcą historii miasta trzeba będzie jeszcze poczekać – a także innych comiesięcznych rubryk, jak „Z innej półki” czy „Fotokwestionariusz”.  

Z najnowszymi efektami pracy redakcji oraz jej współpracowników można się zapoznać TUTAJ

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa