Biblioteka zaprasza do czytania e-booków

Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego pozostaje nieczynna. Za jej pośrednictwem możemy jednak otrzymać bezpłatny dostęp do przepastnych zasobów IBUK Libry – czytelni wirtualnej, a więc w pełni bezpiecznej i wolnej od koronawirusa.

W dobie ograniczenia aktywności społecznej wszędzie pełno zachęt do spędzania czasu w domu z książką. Mamy jednak rok 2020, więc nie oznacza to koniecznie siedzenia w wygodnym fotelu z szeleszczącymi pod palcami stronicami – choć to oczywiście przyjemne – a na przykład… siedzenie w wygodnym fotelu z laptopem lub czytnikiem e-booków pod palcami. Częstochowska Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego dobrze wie, jak może dziś wyglądać sposób na czytanie, więc ponownie udostępnia kody do całodobowej czytelni e-booków – czyli IBUK Libry.

Dla tych, którzy jak dotąd woleli bezpośredni kontakt z biblioteką – albo mieli obiekcje wobec używania cyfrowych zasobów – jest to świetna okazja, aby się do nich przekonać. IBUK Librę stworzyło już kilkanaście lat temu Wydawnictwo Naukowe PWN. W tej chwili platforma jest największą w Polsce czytelnią wydawnictw akademickich, naukowych czy pism specjalistycznych z najróżniejszych dyscyplin. Zawiera m.in. całą ofertę Wydawnictwa Naukowego PWN – a to niezmierzony ocean wiedzy. Nic dziwnego więc, że korzystają z niej bardzo chętnie m.in. studenci i pracownicy nauki.
 
Każda zarejestrowana użytkowniczka bądź użytkownik częstochowskiej biblioteki może otrzymać kod PIN umożliwiający zdalny dostęp do pierwszej rejestracji. Po kody można zgłaszać się wyłącznie mailem, pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  - trzeba podać tylko imię, nazwisko oraz numer karty bibliotecznej.

Ci, którzy wysłali prośby o kod już wcześniej, ale z powodu braku dostępu do systemu ich nie dostali, otrzymają go w pierwszej kolejności i nie muszą wysyłać prośby ponownie.  

Po założeniu konta na platformie, mamy szerokie możliwości pracy z książkami – tworzenia zakładek, notatek, bibliografii, półki ulubionych tytułów etc. Dzięki aplikacji można też logować się na Librze poprzez Facebook, a także udostępniać różne treści innym użytkowniczkom i użytkownikom.

Z wszelkimi szczegółami na temat korzystania z platformy można zapoznać TUTAJ

Biblioteka zaprasza też, aby zerknąć na jej media społecznościowe – pod adresami  http://www.facebook.com/bibliotekaczestochowa oraz http://www.instagram.com/biblioteka_czestochowa/. Można tam znaleźć wieści z działalności biblioteki w czasie pandemii, zaproszenia do aktywności czytelniczych online pod hasłem #NieZostawiamCzytelnika, jak również propozycje skorzystania z bogactwa ogólnodostępnych źródeł cyfrowych.

I jeszcze ważna informacja dla wszystkich, którzy wypożyczyli z częstochowskiej biblioteki książki, a termin ich zwrotu dawno już minął – nie ma się czym martwić. Nie należy się także przejmować przychodzącymi drogą elektroniczną upomnieniami. Wypożyczenia będą przedłużone. Nie musimy się też obawiać kar za przekroczenie terminów zwrotu.

cz.info.pl; źródło i foto: BP UM Częstochowa