Laboratoria i wybory problemem... Zakupy może trochę inaczej?

Wspólne działania związane z obecnymi wyzwaniami podejmują samorządowcy m.in. w ramach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Z kolejną własną inicjatywą wyszły też władze Częstochowy. W liście do premiera postulują modyfikację zasad robienia zakupów – tak, aby były bezpieczne i szły sprawniej niż według obecnie przyjętych reguł.

Zarząd Związku Śląskiego Związku Gmin i Powiatów intensywnie obradował – w formie wideokonferencji - najpierw 6 kwietnia, potem jeszcze dwa dni później. Mowa była m.in. o instrumentach wsparcia przedsiębiorców w obecnym kryzysie i wspomaganiu służby zdrowia podczas epidemii. Nie zabrakło też wątków związanych z wyborami prezydenckimi.

Samorządowcy omawiali zakres i formę dostępnych rozwiązań w zakresie pomocy dla znajdujących się w trudnym położeniu firm, zwłaszcza w kontekście uwarunkowań budżetowych gmin i powiatów. Wymienili się też doświadczeniami co do sposobu wsparcia służby zdrowia, zwłaszcza w obszarze diagnostyki. Z niepokojem zwracali uwagę na niewystarczającą w regionie liczbę laboratoriów badających próbki pod kątem koronawirusa. W województwie śląskim są obecnie zaledwie cztery laboratoria mające rządową akredytację (dla porównania – na Mazowszu takich placówek jest trzy razy więcej). Przypomnijmy, że w swoim niedawnym liście do ministra zdrowia prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zaapelował o uruchomienie odpowiedniego laboratorium w północnym subregionie województwa. Jego zdaniem, zbyt długie oczekiwanie na wynik testu (niekiedy w warunkach szpitalnych) wpływa niekorzystnie na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkanek i mieszkańców Częstochowy oraz okolic. O liście można przeczytać TUTAJ. https://www.cz.info.pl/cz-informacje2/niezbedne-dodatkowe-laboratorium

Podczas wideokonferencji śląskich samorządowców poruszano też kwestię ryzyka, które niosą ewentualne wybory prezydenckie w maju. Zwracano uwagę na liczne ograniczenia, de facto uniemożliwiające przeprowadzenie tych wyborów w majowym terminie – samorządowcy byli zgodni, że należy je bezwzględnie odłożyć na później. Sygnalizowali m.in. problem braku odpowiedniej liczby osób do prowadzenia prac w komisjach. Zwrócili też uwagę, że korespondencyjna forma wyborów nie wyeliminuje zagrożenia dla zdrowia i życia wielu obywatelek i obywateli.

Niezależnie od działalności Śląskiego Związku Gmin i Powiatów prezydent Częstochowy wraz z przewodniczącym Rady Miasta skierowali do premiera list, w którym dali wyraz swoim wątpliwościom co do skuteczności przyjętych przez rząd rozwiązań dotyczących liczby klientów w sklepach i punktach usługowych. Niepokój przedstawicieli władz samorządowych Częstochowy budzi widok kolejek tworzących się przed sklepami.

W takich kolejkach nierzadko trudno o zachowanie zalecanej odległości między osobami – nie zawsze wynika to z braku ostrożności, ale także z ograniczeń przestrzennych. Stąd wysuwane przez autorów listu propozycje korekty obecnie obowiązujących rozwiązań. Piszą oni m.in. ,,Być może problem rozwiązałoby określanie maksymalnej liczby klientów w sklepie o danej powierzchni handlowej, a nie przeliczanie limitu osób robiących zakupy w zależności od liczby kas. Wtedy kolejki na zewnątrz byłyby krótsze, a mieszkanki i mieszkańcy mieliby czas na wybór potrzebnych towarów.”

W liście jest też sugestia rozważenia zmian w obecnym funkcjonowaniu urzędów pocztowych. Częstochowscy samorządowcy obawiają się bowiem, że obecny tryb ich działania przyczynia się do powstawania kolejek osób chcących odebrać przesyłki na poczcie, a to w oczywisty sposób nie sprzyja ochronie przed wirusem.    

Z pełną treścią listu można zapoznać się w załączniku poniżej.

Pliki do pobrania:
Pismo do premiera Mateusza Morawieckiego

cz.info.pl; źródło i foto: BP UM Częstochowa