MOPS podczas epidemii realizuje zadania, udziela wsparcia

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, kontynuuje realizację wszystkich zadań. Sytuacja epidemiczna postawiła przed MOPS nowe wyzwania. Realizujemy zadania związane z pomocą osobom dotkniętym negatywnymi skutkami epidemii.

• Wsparcie osób objętych kwarantanną (monitorowanie sytuacji);
• wsparcie udzielane osobom, które straciły pracę lub możliwość zarobkowania;
• pomoc seniorom i osobom z niepełnosprawnościami, które w związku z epidemią powinny pozostawać w miejscach zamieszkania;
• koordynowanie działań dotyczących dowozu żywności osobom potrzebującym;

• wsparcie osób wymagających pomocy psychologicznej w związku z trwającą epidemią lub koniecznością izolacji (we współpracy z psychologami m.in. z Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej);
• nadzór nad osobami i rodzinami dysfunkcyjnymi i problemowymi, szczególnie w obszarze możliwości występowania przemocy domowej.
• W związku z epidemią, w MOPS uruchomiono dwa numery infolinii, pod którymi pracownicy ośrodka udzielają informacji dot. możliwości uzyskania pomocy w związku z epidemią koronawirusa. Telefony są czynne od 7.30 do 20.00, siedem dni w tygodniu. Numery infolinii MOPS: 502 699 730 oraz 695 025 068 .

ZMIANY ORGANIZACYJNE I UDOGODNIENIA
W trosce o bezpieczeństwo, wprowadzono szereg zmian organizacyjnych. W celu uzyskania pomocy , preferowany jest kontakt telefoniczny i drogą elektroniczną. Budynki MOPS są zamknięte dla osób postronnych, na spotkanie osobiste można umówić się tylko telefonicznie i tylko w bardzo szczególnych przypadkach.

Wnioski o udzielenie pomocy można zgłaszać telefonicznie:
• W sprawach świadczeń udzielanych przez Rejonowe Zespoły Pomocy Społecznej:
• RZPS Nr 1, Aleja Niepodległości 20/22, tel. 34 370 94 04
• RZPS Nr 2, ul. ks. Stanisława Staszica 10, tel. 34 344 49 44.
• W sprawach dotyczących osób z niepełnosprawnościami tel. tel. 34 363 18 19, tel.: 34 363 95 06
• W sprawch dotyczących pieczy zastępczej tel. tel. 34 372 42 24

• W sprawach usług:
- tel. 34 3724 203 – usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze
- tel. 34 3724 204 – stypendia i zasiłki szkolne,
- tel. 34 3724 222 – domy pomocy społecznej,
pomoc w postaci dożywiania
- tel. 34 3724 220 – ośrodki wsparcia
- W sprawach osób bezdomnych tel. tel. 34 324 38 22
- Pomoc dla rodzin zagrożonych przemocą – 34 372 42 02
- Wnioski można kierować także drogą pocztową oraz elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegóły o wprowadzonych zmianach w funkcjonowaniu ośrodka TUTAJ

Aby umożliwić udzielanie pomocy potrzebującym w sytuacji epidemii wprowadzono szereg zasad w ramach ustawy z dnia 2 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r.,poz. 374, z późn. zm.) o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, przyznanie świadczeń, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej nie wymaga obecnie przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego podczas osobistego spotkania, a ustalenie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej może nastąpić na podstawie:
• rozmowy telefonicznej z pracownikiem socjalnym,
• oraz dokumentów lub oświadczenia, a także ich kopii, w tym elektronicznych, uzyskanych od osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc
• lub informacji udostępnionych przez inne podmioty.

Nie jest również wymagane przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego w miejscy zamieszkania klienta w przypadku przyznawania lub aktualizacji prawa do świadczeń opiekuńczych oraz zasiłku dla opiekuna. Również kwalifikowanie osób do pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 prowadzone jest na podstawie rozmowy telefonicznej oraz dokumentów przesyłanych drogą elektroniczną.

W sytuacji zagrożenia epidemicznego wnioskowanie o pomoc w postaci zasiłku szkolnego również przebiega drogą elektroniczną lub z pośrednictwem poczty.

Warto przypomnieć, że osoby z niepełnosprawnością wnioski o dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (pieluchy, cewniki, wózki itp. a także dotyczące uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, mogą składać elektronicznie na stronie: www.sow.pfron.org.pl

Wnioski o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych oraz zakupu sprzętu rehabilitacyjnego mogą być składane tylko w formie papierowej – należy wysyłać je pocztą.

cz.info.pl; źródło: MOPS Częstochowa