Zwiedzanie za pół ceny

Muzeum Częstochowskie dołączyło do ogólnopolskiej akcji „Polska Zobacz Więcej – Weekend za pół ceny”, która ma zachęcić do korzystania z rodzimych atrakcji turystycznych poza sezonem wysokim.

Kampania jest organizowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i Polską Organizację Turystyczną. W akcji mogły wziąć udział m.in. instytucje kultury, restauracje czy hotele, oferując swoim odbiorcom usługi w bardziej korzystnych cenach. Jej celem jest zachęta do podróżowania osób, które z różnych względów, także finansowych, nie korzystały z ofert turystycznych czy aktywnego wypoczynku krajoznawczego.

Do akcji włączyło się Muzeum Częstochowskie, które już w najbliższy weekend zaprasza do zwiedzania wszystkich swoich obiektów (oprócz Starego Ratusza) w promocyjnej cenie.

Ponadto w sobotę, 26 listopada, w Galerii Dobrej Sztuki (al. NMP 47) odbędzie się zwiedzanie kuratorskie z dr Katarzyną Sucharkiewicz, która oprowadzi chętnych po wystawie „Sztuka Polska IX i XX wieku”. Spotkanie pod hasłem „Ewolucja czy Rewolucja? Przemiany w sztuce polskiej XX wieku” zaplanowano na godz. 16.00.

Oprowadzanie po wystawie stałej będzie okazją do znalezienia odpowiedzi na kilka istotnych pytań: Jak ewoluowała twórczość rodzimych artystów w XX w.? Jak zmieniały się tendencje stylistyczne na przestrzeni dziesięcioleci? Czy przemiany tematów i wątków treściowych oraz formalnych miały w którymś momencie rozwoju XX-wiecznej sztuki charakter rewolucyjny? Omówione zostaną zagadnienia związane z dialogiem, jaki artyści prowadzili ze sztuką poprzedników. Malarze, rysownicy, rzeźbiarze nierzadko rozwijali pewne problemy formalne, bazując na dokonaniach twórców poprzedniej generacji, innym razem programowo się od nich odcinali, buntowali przeciw tradycji.

Mistrzowie młodopolscy zerwali ze stylem akademickim, sięgnęli po nowe tematy, ich twórczość zmierzała w kierunku subiektywizmu, nastrojowości, symbolizmu. Do przełamania stagnacji w sztukach plastycznych dążyły awangardowe ugrupowania artystów okresu dwudziestolecia międzywojennego, poszukujące nowych form wyrazu – posługiwano się wówczas m.in. deformacją kształtów i geometryzacją form.

W trakcie weekendowego spotkania zastanowimy się, co było eksperymentem w sztuce po 1945 r., a co możemy uznać za rozwiązania radykalne? Dlaczego pojawiła się sztuka abstrakcyjna? Czym był asamblaż, którym posługiwał się Tadeusz Kantor…

Podczas spaceru po ekspozycji kuratorka wskaże najcenniejsze dzieła z naszej kolekcji, prace które są reprezentatywne dla określonego nurtu artystycznego oraz takie, które ilustrują „rewolucyjne” przemiany w sztukach wizualnych XX w.

Więcej informacji o wystawie TUTAJ.

cz.info.pl; źródło: BP UM Częstochowa/Muzeum Częstochowskie

tgl 728x90