Festiwal Folkowy 2017

Od 1 do 3 września Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprasza na Plac Biegańskiego gdzie, od godzin południowych w piątek po niedzielny wieczór, tradycyjnie rozłożą się stragany.

Będzie można tam znaleźć wyroby szeroko rozumianego rzemiosła ludowego, ale też coś dla zaspokojenia głodu. Natomiast o smakołyki dla ucha i oka zadbają artyści występujący na plenerowej scenie.

Zespoły folklorystyczne, tradycyjnie prezentujące się w czasie Dni Europejskiej Kultury Ludowej, zatańczą dla nas w niedzielę, kiedy rzeczywiście miasto pełne jest rolników z całej Polski. Zobaczymy i usłyszymy dumę miasta, czyli Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”, bez którego nie odbyła się dotąd żadna edycja DEKL. Częstochowianie wystąpią w łączonym programie z gośćmi z Czech – Zespołem Pieśni i Tańca „Błędowice”. Goście prezentują folklor Śląska Cieszyńskiego oraz folklor górniczy. Grupa ma już 35–letnią tradycję, choć działa we wciąż odmładzanych składach.

Natomiast w piątek i w sobotę na scenie królować będzie muzyka folk, która kulturę ludową bierze za inspirację do nowoczesnych poszukiwań. Nie można tu przegapić występów profesor Marii Pomianowskiej i zespołu DAGADANA.

Program
Piątek, 1 września:
- godz. 16:00 Zespół PONK (Czechy)
Ponk to innowacyjne trio z Moraw w Republice Czeskiej, zespół zadebiutował w 2013 roku. Unikalna tekstura muzyki Ponka jest w dużej mierze odgłosem cymbałów. W przeciwieństwie do tradycyjnych muzyków ludowych, Ponk wykorzystuje cały potencjał dźwiękowy i rytmiczny instrumentu, często wytwarzając dźwięki przypominające dziwną nową gitarę rockową. Podobnie, kontrabasista opuścił swój tradycyjny dźwięk ludowy, śledząc nowe ścieżki melodyczne, rytmiczne i perkusyjne. Całkowity dźwięk Ponka uzupełnia natychmiast rozpoznawalny „brudny” dźwięk skrzypiec, umyślnie nie ludowy, frazowy rock. Dodatkowo wyróżniające się wokale prowadzące nałożone na kreatywnie wykonane harmonie tworzą wyjątkowy, wyraźnie folklorystyczny dźwięk, który łamie wszelkie granice tego gatunku.

- godz. 18:00 Zespół SANGO ZMIANA WIBRACJI ZIEMI
SANGO to zespół powołany do istnienia i prowadzony przez Kamila Rogińskiego od 2011 roku. Grupa prezentuje muzykę i taniec wpisujące się w nurt World Music – Muzyka Świata. Idea przyświecająca działaniom twórczym to prezentacja elementów tradycji wszystkich kontynentów kuli ziemskiej jako zintegrowanej wspólnoty. Artyści biorący udział w przedsięwzięciu to globtroterzy chłonący kulturę świata, uczący się gry od mistrzów z Afryki, Ameryki, Azji, Australii i Europy. Dzięki tym doświadczeniom oryginalne instrumenty z odległych zakątków globu mogą zabrzmieć wspólnie. Program koncertowy prezentuje muzykę autorską, do której powstania przyczyniła się inspirująca różnorodność muzycznych kultur świata w wykonaniu artystów dolnośląskich, wchodzących w skład zespołu SANGO.

- godz. 20:00 MARIA POMIANOWSKA Z ZESPOŁEM REBORN The Voice of Suka
Maria Pomianowska – doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Od 30 lat koncertuje na całym świecie. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Zrekonstruowane instrumenty wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii. Komponowała utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami. Koncerty zespołu Marii Pomianowskiej REBORN stanowią niepowtarzalną okazję usłyszenia brzmienia wymarłej tradycji. Instrumenty wchodzące w skład zespołu to suki biłgoraskie, fidele płockie, suka basowa, bębny.

Sobota, 2 września:
- godz. 16:00 Zespół FANFARA AVANTURA
Zespół Fanfara Avantura tworzą znakomici instrumentaliści, którym zapomniana w ostatnich latach formuła orkiestry dętej, posłużyła jako pretekst do realizacji własnej, oryginalnej wizji muzyki. Zespół powstał w 2010 roku, a już w 2011 towarzyszył Kayah podczas koncertów z utworami Gorana Bregovica, w 2012 stanął na podium festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, w 2013 wystąpił na legendarnym festiwalu orkiestr dętych w Guczy w Serbii oraz Sziget Festival na Węgrzech, koncertował w Portugalii, Francji, Rosji, Czechach, Mołdawii, Ukrainie i Niemczech. Pojawili się na festiwalach Top Trendy, Malta, Warszawa Singera, Ethno Port, koncertowali podczas Sylwestera z TVP2, na Giełdzie Papierów Wartościowych, w Dolinie Charlotty, sprawdzili się na niejednym weselu, a nawet procesji Bożego Ciała!

- godz. 18:00 SEFARDIX – Bracia Oleś i Jorgos Skolias
Sefardix trio – laureat Folkowego Fonogramu Roku 2013 Polskiego Radia – to klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień. Artyści wykraczają poza stereotypowe traktowanie głosu i instrumentów, poszerzając paletę brzmieniową wykonywanej muzyki. Emocje i energia płynąca ze sceny, porywają słuchaczy zarówno na dużych festiwalach, jak i kameralnych koncertach. Artyści kontynuują swoją muzyczną podróż nowymi szlakami, nie ograniczają się do tradycyjnych pieśni i motywów sefardyjskich, rozszerzając swoje poszukiwania na inne tereny basenu Morza Śródziemnego.

- godz. 20:00 Zespół DAGADANA
Od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tym razem zespół zwrócił się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Zarówno ludowe piosenki z Polski i Ukrainy, jak i kompozycje autorskie płynnie przeplatają się podczas koncertu porywając słuchaczy angażują ich fizycznie i emocjonalnie w spółtworzenie widowiska. Czują się świetnie w kameralnych klubach, jak i na wielotysięcznych festiwalach. Dagadana regularnie koncertuje w takich krajach, jak: Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Indonezja, Francja, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, czy Wielka Brytania.

Niedziela, 3 września:
- godz. 14:00 – 16:00
Zespól Regionalny „Błędowice” (Czechy)
Działalność zespołu jest związana przede wszystkim z tradycjami okolic Błędowic, Datyń, Szonowa, Karwiny, ale czasami zaglądają na chwilę do innych regionów, by znowu po czasie powrócić na domowe podwórko. Czują się związani z tą ziemią, a tańce, pieśni i poezja tutejszych twórców dają im poczucie ciepła domowego i rodzinnej więzi. Wielu z nich w różnych etapach życia odchodzi, a po czasie znowu wraca i nierzadko przyprowadza swoje dzieci. Przygotowując repertuar i programy, zespół czerpie z zapisów Adama Palowskiego, Gustawa Firli, Jana Taciny, z opowiadań starek i starzików, którzy jeszcze pamiętają dawne czasy. Współpracują równiez z TVOstrawa, TVP Katowice, rozgłośnią radiową w Ostrawie. Dzisiaj zespół pracuje pod patronatem MK PZKO i polskiej szkoly w Hawierzowie Błędowicach oraz miasta Hawierzowa.

Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”
Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” jest zjawiskiem wyjątkowym w życiu kulturalnym miasta, którego nazwę nosi i któremu od 37 lat niezmiennie przysparza sympatyków. Jest nas prawie 70 osób wybitnie uzdolnionych wokalnie i tanecznie w wieku od 7 do 20 lat. Koncertowaliśmy w 22 krajach na 4 kontynentach. Mamy na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, dwukrotnie otrzymaliśmy nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostaliśmy wyróżnieni ”Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego” oraz Nagrodą Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury za rok 2013. Na tle wielu grup folklorystycznych z Polski i Europy „Częstochowa” prezentuje programy w pełni dojrzałe, mające nie tylko wysokie walory artystyczne, ale także porywające publiczność barwnością, dynamiką i rozmachem.

cz.info.pl; źródło: cgk

tgl 728x90